دمیرتاش: مردم ترکیه به نظام ریاست جمهوری اردوغان کارت قرمز نشان دادند

سیاسی

رهبر حزب کردگرای دموکراتیک مردم ترکیه (HDP) در مصاحبه‌ای تاکید کرد، نتایج انتخابات پارلمانی اخیر این کشور نشان داد که مردم ترکیه به نظام ریاست جمهوری اردوغان کارت قرمز نشان داده و در را به روی دیکتاتوری او بسته اند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، صلاح الدین دمیرتاش، رییس حزب دموکراتیک مردم(خلق‌ها) ترکیه در مصاحبه با شبکه سی‌ان‌ان گفت: ما خواهان یک نظام تکثرگرا هستیم که حامی آزادی‌ها باشد و ما می‌خواهیم جلوی دیکتاتوری رجب طیب اردوغان را بگیریم.

وی افزود: ما توانسته‌ایم در را به روی این دیکتاتوری ببندیم، بنابراین نتایج این انتخابات برای ترکیه بسیار خوب است. نتایجی که ما کسب کردیم همه کسانی را که نگران بودند بسیار خوشحال کرد.

دمیرتاش به سی‌ان‌ان تصریح کرد: اگرچه اکثریت رای‌دهندگان در انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته میلادی از اردوغان حمایت کردند اما اکنون مردم خواسته خود برای یک نظام پارلمانی چند حزبی به جای یک نظام ریاست جمهوری را اعلام کرده‌اند.

وی اضافه کرد: اردوغان تمایل خود برای تغییر قانون اساسی و تبدیل شدن به یک رییس جمهور فعال در نظام ریاست جمهوری را اعلام کرده اما به نظر می‌رسد عموم مردم این تلاش او را دوست ندارند. آن‌ها یک کارت قرمز به اردوغان نشان دادند. مردم ما نگذاشتند حزب عدالت و توسعه یک دولت تک حزبی تشکیل دهد.

براساس نتایج انتخابات پارلمانی اخیر ترکیه حزب دموکراتیک مردم 13 درصد از آرا را به دست آورد که موفقیتی بزرگ برای آن محسوب می شود. در این انتخابات اگرچه حزب عدالت و توسعه توانست اکثر کرسی‌ها را کسب کند اما نتوانست آرای کافی برای تشکیل یک دولت تک حزبی به دست آورد که به گفته دمیرتاش این نتیجه باعث آغاز دوران ائتلاف‌ها و حتی انتخابات‌های زود هنگام خواهد شد.

رهبر حزب دموکراتیک مردم ترکیه تصریح کرد: حزب عدالت و توسعه باید از رویای حکومت تک نفره دست بردارد. آن‌ها باید در همکاری با احزاب مخالف راه حل را پیدا کنند.

دمیرتاش خاطرنشان کرد: فرایند صلح ترکیه با کردها که چند ماه پیش از انتخابات 7 ژوئن به بن بست رسید می‌تواند از سر گرفته شود.

وی گفت: در دو سال و نیم گذشته فرآیند گفت‌وگو برای حل و فصل مساله کردها در جریان بوده است اما اخیرا به دلیل رفتار اردوغان، رییس جمهور ترکیه،این فرآیند کاملا متوقف شد.

دمیرتاش با اشاره به توقف دیدارهای نمایندگان حزبش با عبدالله اوجالان، رهبر حزب غیرقانونی کارگران کردستان (پ.ک.ک) در زندان جزیره ایمرالی و همچنین اقدام شبه‌نظامیان این حزب در به زمین گذاشتن سلاح‌هایشان گفت: ما همواره گفته‌ایم که این فرآیند باید ادامه یابد. اکنون ما حتی قدرت بیشتری در پارلمان داریم. ما می‌خواهیم این فرآیند به جریان بیفتد. اوجالان گفته است که آن‌ها (پ.ک.ک) آماده خلع سلاح گروه‌ها هستند. او گفت که فراخوان انجام این کار را خواهد داد.

دمیرتاش خاطرنشان کرد: من معتقدم این گفت‌وگو می‌تواند از همان جایی که رها شد از سر گرفته شود و هر شرایطی که وجود داشته باشد ما به حمایت از راه حل صلح‌آمیز ادامه خواهیم داد.

رهبر حزب دموکراتیک مردم در ارتباط با تبلیغات انتخاباتی ترکیه گفت که در جریان این انتخابات تهدیدهای مستقیمی علیه خودش و همکارانش دریافت کرد.

وی افزود: کُرد بودن و حمایت از دموکراسی تکثرگرا در ترکیه از نظر برخی افراد یک تهدید است و ما هنگامی که پا در این راه گذاشتیم می دانستیم که چنین چیزی در کار خواهد بود اما ما باید شجاع باشیم.

وی با اشاره به انفجارهایی که اخیرا در ساختمان‌های حزبش و همچنین تجمع هواداران آن در دیاربکر ترکیه پیش از انتخابات رخ داد گفت: متهمان این انفجارها با گروه تروریستی داعش مرتبط هستند.

دمیرتاش گفت: ما معتقدیم که آن‌ها به این خاطر توانستند این حملات را انجام دهند که فعالیت‌های اطلاعاتی دولت ما بسیار ضعیف بود و اینکه آن‌ها احساس کردند این شجاعت را دارند که چنین حملاتی را انجام دهند. در پایان این مسئولیت دولت ترکیه است که جلوی چنین خونریزی‌ها و اقداماتی را بگیرد.

رهبر حزب دموکراتیک مردم ترکیه در پایان گفت: نتایج انتخابات پارلمانی اخیر باعث تعجب او و همکارانش در حزب دموکراتیک مردم نشد.

انتهای پیام

کد N851684