سفر محرمانه رییس سیا به اراضی اشغالی در آستانه حصول یک توافق هسته‌ای

سیاسی

روزنامه صهیونیستی هاآرتص گزارش داد که رییس سازمان سیا در آستانه یک توافق هسته‌ای احتمالی با ایران در سفری محرمانه به اراضی اشغالی با مقامات صهیونیستی دیدار و گفت‌وگو کرده بود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نوشته روزنامه هاآرتص، جان برنان، رییس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) هفته گذشته در سفری محرمانه و بیش‌تر با هدف رایزنی درباره توافق هسته‌ای احتمالی با ایران به اسراییل سفر کرده بود.

رییس سیا در این سفر که در آستانه حصول یک توافق هسته‌ای انجام شده است با تمیر پاردو، رییس سازمان جاسوسی موساد و دیگر اعضای دستگاه اطلاعاتی به علاوه بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی دیدار کرده است.

سخنگوی سازمان سیا از اظهار نظر در این باره سرباززده است.

به نوشته این روزنامه صهیونیستی، برنامه‌ریزی برای سفر برنان که پنج‌شنبه هفته گذشته برگزار شد، مدتی پیش انجام شده بود اما زمانی صورت گرفت که با توجه زمان باقیمانده تا پایان فرصت حصول یک توافق هسته‌ای در یک موقعیت حساس دیپلماتیک قرار داریم. مشخص نیست که برنان در دیدارش با نتانیاهو پیامی درباره این مذاکرات را به وی منتقل کرده است یا نه.

اسراییل و آمریکا اختلاف نظر زیادی در این زمینه دارند. نتانیاهو حتی به صورت علنی مخالفت خود را ابراز کرده و گفته است برای توقف آن تلاش می‌کند. این در حالی است که باراک اوباما، رییس‌جمهور آمریکا این انتقادات را رد و از حصول یک توافق هسته‌ای با ایران دفاع می‌کند.

وی چندی پیش در گفت‌وگو با شبکه 2 رژیم صهیونیستی گفته بود: یک توافق هسته‌ای بهترین گزینه برای مسدود کردن مسیر دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای است.

اما رییس سیا هفته گذشته با حضور در یک برنامه تلویزیونی در شبکه سی بی اس گفت که تنش‌های دیپلماتیک و سیاسی میان اوباما و نتانیاهو ارتباطی با همکاری‌ها میان سازمان‌های اطلاعاتی واشنگتن و تل‌آویو ندارد و به آن آسیب نمی‌زند.

هم‌زمان که مذاکره کنندگان ایران و گروه 1+5 به مراحل پایانی این رایزنی‌ها با هدف دستیابی به یک راه‌حل جامع در خصوص برنامه هسته‌ای ایران و چگونگی لغو تحریم‌های بین‌المللی علیه تهران نزدیک می‌شوند، نگرانی‌های مقامات صهیونیستی که از همان ابتدا مخالف مذاکرات بودند نیز افزایش یافته است.

انتهای پیام

کد N851518