فیلیپین و ژاپن رزمایش دریایی جدیدی برگزار می‌کنند

سیاسی

فیلیپین و ژاپن قرار است ماه جاری میلادی رزمایش دریایی جدیدی را برگزار کنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، این رزمایش قرار است 22 تا 26 ژوئن سال جاری میلادی(اول تا پنجم تیر) با حضور نیروهای دریایی ژاپن برگزار شود. این رزمایش دریایی در حالی صورت می‌گیرد که چین به ساخت و ساز جزیره‌ای خود در آب‌های مورد مناقشه ادامه می‌دهد.

سخنگوی نیروی دریایی فیلیپین در این باره گفت: این رزمایش جدید پس از رزمایش غیرمنتظره یک روزه ماه گذشته میلادی در دریای چین جنوبی برگزار خواهد شد و در آن ناوهای دو کشور حضور خواهند داشت.

رسانه‌های ژاپن به نقل از منابع رسمی که خواستند نامشان فاش نشود، اعلام کردند که رزمایش جدید در دریای چین جنوبی برگزار خواهد شد.

12 مه سال جاری میلادی دو ناوشکن ژاپنی و یکی از جدیدترین ناوهای نیروی دریایی فیلیپین در مانورهایی تاریخی در 300 کیلومتری جزایر مورد ادعای فیلیپین که هم‌اکنون تحت کنترل چین هستند، حضور پیدا کردند.

سخنگوی نیروی دریایی فیلیپین با اشاره به رزمایشی که قرار است ماه جاری میلادی برگزار شود، ادامه داد: این مانور بزرگ نیروی دریایی با حضور ژاپن و فیلیپین برای تبادل تاکتیک‌های جدید و انجام تمرینات برای عملیات دریایی است.

بنینو آکوئینو، رئیس‌جمهوری فیلیپین و شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن اخیراً در توکیو گفته بودند که دولت‌های دو کشور مذاکراتی را برای تبادل تکنولوژی و تجهیزات دفاعی آغاز می‌کنند که شامل صادرات جنگ‌افزارهای ساخت ژاپن به فیلیپین از جمله هواپیماهای شناسایی، زیردریایی و تکنولوژی راداری است.

این دو همچنین نگرانی عمیق خود را بابت جزیره‌سازی چین در دریای چین جنوبی ابراز کردند.

انتهای پیام

کد N851516