در گفتگو با مهر مطرح شد:

علل انتشار خبر درگذشت رییس اقلیم کردستان عراق

سیاسی

یک کارشناس مسائل عراق گفت: دوره قانونی ریاست مسعود بارزانی بر اقلیم کردستان عراق تا یک ماه دیگر به پایان می رسد.

به گزارش خبرگزاری مهر، برخی پایگاهی خبری عراقی از درگذشت مسعود بارزانی رئیس منطقه کردستان عراق خبر دادند که این خبر توسط نماینده اقلیم کردستان عراق در ایران تکذیب شد.

پایگاه خبری «عراق القانون» در خبری اعلام کرده بود که برخی خبرها حاکی است که مسعود بارزانی، رئیس منطقه کردستان عراق، در یکی از بیمارستان های اربیل به علت سکته مغزی جان باخته است.

این پایگاه خبری افزوده بود که برخی از رسانه های محلی خبر مرگ مسعود بارزانی را اعلام کردند.

خبرهایی که در این خصوص در شبکه های اجتماعی منتشر شده است حاکی است که مسعود بارزانی رئیس منطقه کردستان به علت سکته مغزی در یکی از بیمارستانی های اربیل جان باخته است.

البته این خبر توسط رسانه های اصلی و مهم عراقی و رسانه های بین المللی منتشر نشده است.

ناظم دباغ نماینده اقلیم کردستان عراق نیز در گفتگو با خبرگزاری مهر اخبار برخی رسانه های عراقی مبنی بر اینکه مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق فوت شده است را تکذیب کرد.

محمد بختیار کارشناس مسائل عراق در خصوص علل انتشار این خبر به خبرنگار مهر گفت: در روزهای اخیر هیچ خبری مبنی بر کسالت مسعود بارزانی مخابره نشده است. تنها خبر مرتبط با کسالت حال ایشان به حدود یک ماه و نیم قبل باز می گردد.

وی افزود: در آن زمان ایشان قرار بود در مراسم افتتاحیه نمایشگاه بین المللی کتاب اربیل سخنرانی کند ولی به علت کسالت نتوانست سخنرانی کند و از حضور در ادامه مراسم باز ماند.

بختیار تصریح کرد: متعاقب این موضوع خود دفتر ریاست اقلیم کردستان عراق بیانیه ای رسمی منتشر کرد و از کسالت ایشان خبر داد.

وی در ادامه یادآور شد: مدت ریاست آقای بارزانی بر اقلیم کردستان عراق تا یک ماه دیگر به پایان می رسد. مطابق قانون ایشان بعد از این مدت رییس اقلیم نیستند.

بختیار افزود: در حال حاضر نیز یک بحران در خصوص جانشینی ایشان به وجود آمده است. هر چند برخی در اقلیم معتقد هستند با توجه به مرز مشترک منطقه کردستان عراق با داعش در شرایط فعلی آقای بارزانی نباید تغییر کند و باید ایشان باقی بماند.

وی یادآور شد: در مقابل برخی نیز معتقد هستند که موضوع داعش نباید دستاویزی برای باقی ماندن مسعود بارزانی شود چرا که ایشان بیش از 10 سال است که در این سمت بوده است.