آیت‌الله مکارم‌شیرازی:

شهرستان‌ها به حضور فوری مجتهدان نیازمند است

مرجع تقليد,مراجع تقليد,آيت‌الله العظمي مکارم شيرازي

آیت‌الله مکارم‌شیرازی گفت: باید با تربیت مجتهدان، خلاء عالمان دینی در شهرستان‌ها پر شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، این مرجع تقلید در ابتدای درس خارج فقه خود که در مسجد اعظم برگزار شد، با اشاره به حضور علمای بزرگ در شهرها اظهار کرد: امروز چشم ایران اسلامی بلکه جهان به حوزه علمیه قم دوخته شده، چرا که امروز بسیاری از شهرها از علما و مجتهدان خالی شده است.

وی با بیان این‌که «باید این خلاء را در حوزه پر کنیم» تصریح کرد: این هدف زمانی محقق می‌شود که تحقیقات از این رساله‌ها شروع شود تا فکرها به حرکت بیافتد و بتوانند احکام را از مدارک شرعی استنباط کنند و مراحل اجتهاد یکی پس از دیگری طی شده و به اجتهاد مطلق برسند.

این مرجع تقلید با تاکید بر این‌که «نباید حوزه از مجتهدین مطلق خالی باشد» ادامه داد: اگر این حرکت صورت گیرد، حوزه یا شهرستان‌ها، دیگر از مجتهد مطلق خالی نخواهد شد؛ امروز شهرستان‌ها به مجتهد نیاز فوری دارند، چرا که مسائلی پیش می‌آید که نیاز است فورا پاسخ آنها داده شود.

آیت‌الله مکارم‌شیرازی در ادامه با ارائه پیشنهاد خود مبنی بر تحقیق فضلا و شاگردان از کتاب مضاربه گفت: قصد داریم امسال بحث مضاربه و بانکداری اسلامی را ارائه دهیم، بیشتر فضلا این پیشنهاد را دادند و نظر من هم همین است که می‌شود مشکلات اقتصادی را از این راه حل کرد.

به گزارش ایسنا به نقل از حوزه نیوز، این مرجع تقلید با بیان این‌که «پیشنهاد می‌دهم فضلا در سه ماه آینده از کتاب مضاربه تحقیقات انجام دهند» ادامه داد: ما موضوع بحث را از کتاب تحریرالوسیله انتخاب کردیم که 20 مسئله از جلد اول تحریرالوسیله برای نوشتن رساله‌های تحقیقی با 5شرط قرار دادیم که در سه ماه آینده یعنی تا پایان شهریور باید تحویل داده شود.

آیت‌الله مکارم‌شیرازی اظهار کرد: این تحقیق نباید از 20صفحه و 3000کلمه کمتر باشد و اولویت با تحقیقاتی است که عربی و تایپ شده باشند.

وی بهره‌گیری از اقوال، احادیث، استدلال‌ها، نتیجه گیری و عدم استفاده از کتاب دیگر، را از دیگر شرایط آن برشمرد و گفت: در سال جدید تحصیلی در مراسمی از صاحبان تحقیقات برتر با لوح تقدیر و جوایز ارزنده‌ای تجلیل به عمل خواهد آمد.

انتهای پیام

کد N851284