انتقاد دیده‌بان حقوق بشر از اوضاع مصر در سال اول ریاست جمهوری سیسی

مصر

در حالی که دیده‌بان حقوق بشر عملکرد نیروهای امنیتی و پلیس مصر در یک سال اول ریاست جمهوری سیسی را به شدت محکوم کرده، قاهره از گزارش رسمی آمریکا درباره اوضاع حقوق بشر مصر انتقاد کرد و آن را "نامعتبر" خواند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه لبنانی السفیر، دیده‌بان حقوق بشر با اشاره به فرار نیروهای پلیس از مجازات‌، نقض آشکار حقوق بشر در سال اول ریاست جمهوری عبدالفتاح سیسی و نیز صدور قوانینی به شدت محدود کننده برای حقوق مدنی و سیاسی مردم را محکوم و تاکید کرد: هیچ یک از نیروهای امنیتی که در کشتار دسته جمعی تظاهرکنندگان دست داشتند محاکمه و مجازات نشده‌اند.

دیده‌بان حقوق بشر به نقل از هیاتی که از سوی مسئولان این سازمان تعیین شده اعلام کرد: 2600 تن در جریان تظاهراتی که به برکناری محمد مرسی، رئیس جمهوری پیشین مصر انجامید، از جمله 1250 تن از طرفداران مرسی و 700 نیروی امنیتی کشته شدند.

این نهاد وابسته به سازمان ملل قانون جنجالی را که در خصوص تظاهرات در مصر وضع شده و به موجب آن ده‌ها تن زندانی شدند محکوم کرد.

سیسی با اتهامات گسترده‌ای از سوی سازمان‌های حقوق بشری مبنی بر تاسیس دولتی سرکوب گر مواجه است.

همزمان با انتشار این گزارش، وزارت خارجه مصر نیز از گزارش اخیر دولت آمریکا در خصوص اوضاع مصر ابراز ناخرسندی کرد و اعلام کرد این گزارش واقعیت مصر را انعکاس نمی‌دهد و موارد نادرستی درباره شرایط حقوق بشر در این کشور ارائه کرده است.

دولت آمریکا در 12 مه گذشته گزارشی رسمی به کنگره ارائه و اعلام کرد مصر از روند دموکراسی دور شده و با بازداشت هزاران مخالف سیاسی حق آزادی بیان را زیر پا گذاشته است. در این گزارش آمده که مصر در روند محاکمه نیروهای امنیتی در پرونده‌های قتل عمد و غیرقانونی انصاف را رعایت نکرده است.

خلاصه این گزارش آن است که مصر برای امنیت ملی آمریکا کشور بسیار مهمی است و امکان توقف کمک‌های آمریکا به ارتش این کشور که سالانه به 5 / 1 میلیارد دلار می‌رسد وجود دارد.

بدر عبدالعاطی، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در واکنش به این گزارش گفت: در بخشی از این گزارش به گسترش روابط دوجانبه واشنگتن و قاهره و جنبه استراتژیک این روابط پرداخته شده است.

اواخر ماه ژوئیه آینده مذاکرات استراتژیک میان دو کشور در قاهره با حضور وزرای خارجه آمریکا و مصر تشکیل و تحولات مثبت روابط دو کشور همزمان با از سرگیری کمک‌های نظامی آمریکا به ارتش مصر که از 30 ژوئن متوقف شده بود بررسی خواهد شد.

عبدالعاطی اظهار داشت: در گزارش رسمی آمریکا موارد نادرستی درباره شرایط حقوق بشر در مصر آورده شده وضعیت فعلی این کشور ، تحولات سیاسی و مهم و مثبت آن به درستی انعکاس داده نشده است.

سخنگوی وزارت خارجه مصر افزود: بیشتر کشورهای غربی به گزارش‌های صادره از سازمان های غیر دولتی که واقعیت و اعتبار ندارد استفاده می‌کنند.

انتهای پیام

کد N851244

خواندنی از سراسر وب