سفیر عربستان در لندن: امیدواریم یک توافق هسته‌ای محکم حاصل شود

سیاسی

سفیر عربستان در انگلیس تاکید کرد که این کشور همواره از حل مساله‌ی هسته‌ای ایران از طریق دیپلماتیک حمایت کرده‌ است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه‌ی راشا تودی، محمد بن نواف بن عبدالعزیز آل سعود، سفیر عربستان در لندن در گفت‌وگو با روزنامه‌ی تلگراف ادعاهای ریاض علیه ایران مبنی بر این که تهران از گروه حوثی‌ها در یمن حمایت می‌کند را تکرار و تاکید کرد ایران موجب بی‌ثباتی منطقه می‌شود.

سفیر عربستان در ادامه به مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه 1+5 پرداخت و گفت: کشور پادشاهی عربستان امیدوار است که این مذاکرات به رهبری باراک اوباما، رییس جمهور آمریکا به یک توافق محکم منجر شود.

وی افزود:‌ ما همیشه از حل مساله‌ی هسته‌ای ایران از طریق دیپلماتیک و از راه مذاکره حمایت کرده‌ایم. اما امیدواریم توافقی که قرار است حاصل شود محکم و غیر قابل نفوذ باشد.

سفیر عربستان مدعی شد: ما هم‌چنین امیدواریم که ایران تضمین دهد به دنبال سلاح هسته‌ای نیست اما اگر چنین اتفاقی نیفتد تمام گزینه‌ها برای عربستان روی میز خواهد بود.

این دیپلمات سعودی در این گفت‌وگو برنامه‌ی هسته‌ای ایران را تهدیدی مستقیم علیه کل منطقه توصیف کرد و گفت که ایران منبع و عامل اصلی برای اشاعه هسته‌ای در خاورمیانه از جمله در اسراییل است.

به گزارش راشا تودی، این در حالی است که رژیم صهیونیستی خود تنها دارنده سلاح هسته‌ای در منطقه محسوب می‌شود.

هم‌چنین گفته می‌شود عربستان تاکنون 60 درصد از منابع مالی برنامه هسته‌ای پاکستان را تامین کرده است به این شرط که در صورت درخواست ریاض فورا کلاهک‌های خود را در اختیار سعودی‌ها قرار دهد.

از طرفی دیگر عربستان در آمارهای جهانی جایگاه چهارم هزینه‌های نظامی را به خود اختصاص داده و حتی از انگلیس جلو زده است. لندن در این فهرست در رده پنجم قرار دارد.

به گزارش ایسنا، ریاض در حالی ایران را به بی‌ثباتی در منطقه از طریق حمایت از حوثی‌ها متهم می‌کند که این کشور در اواسط فروردین ماه با تشکیل یک ائتلاف با حضور کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس حملات گسترده‌ای را علیه مردم بی‌گناه یمن آغاز کرد که بر اساس آمارهای سازمان بهداشت جهانی تاکنون حدود 2 هزار تن کشته بر جای گذاشته است. سعودی‌ها در این حملات 150 هزار نیرو به یمن فرستاده و بمباران‌های فراوانی را علیه یمن که فقیرترین کشور دنیای عرب به شمار می‌آید انجام داده‌اند.

مقامات ایران همواره این حملات را محکوم و تاکید کرده‌اند که اقدامات نظامی نمی‌تواند به ناآرامی‌های یمن پایان دهد و بحران این کشور تنها باید از طریق مذاکره و دیپلماسی و در داخل این کشور حل شود.

انتهای پیام

کد N851180