در نمایش وحدت؛

رهبران دو قبرس به تماشای تئاتر نشستند

سیاسی

رهبران رقیب قبرس این بار برای نشان دادن وحدت و تلاش برای اتحاد این جزیره جدا شده، با یکدیگر به تماشای تئاتر پرداختند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، رهبران رقیب قبرس روز دوشنبه با یکدیگر به تماشای یک تئاتر پرداختند که تاکید می‌کرد جوامع ترک و یونانی زبان این جزیره جدا شده برای مقابله با اشتباهات تاریخی و با هدف اتحاد مجدد همکاری کنند.

در این حرکت نمادین نیکس آناستازیادیس 69 ساله رئیس‌جمهوری قبرس یونانی‌نشین و مصطفی آکینجی رهبر 67 ساله قبرس ترک‌نشین تئاتری را در تفرجگاه توریستی سیماسول در جنوب قبرس تماشا کردند.

این اولین‌بار است که رهبران مخالف در قبرس در تلاش برای اتحاد این جزیره کوچک پس از مدت‌ها اختلاف در این جزیره واقع در شرق مدیترانه با یکدیگر به سالن تئاتر رفتند. جدایی دو قبرس پس از آن رخ داد که ترکیه در 1974 پس از کودتای حامیان اتحاد با یونان، به آنجا حمله کرد.

مصطفی آکینجی پس از تماشای تئاتر گفت: در این جزیره، ما به ارتکاب اشتباهات اذعان داریم؛ هم قبرس ترک‌نشین و هم یونانی‌نشین، نکته موردنظر این است که از اشتباهات گذشته درس بگیریم و آینده بهتری را برای نسل‌های آینده بسازیم. وی گفت که رهبر قبرس یونانی‌نشین هم برای شرکت در برنامه مشابهی به قبرس ترک‌نشین سفرخواهد کرد.

آناستازیادیس گفت که وی از وزیر آموزش خود می‌خواهد که این تئاتر در تمامی مدارس به نمایش دربیاید تا این پیام منتقل شود که دو طرف مرتکب اشتباهاتی شده‌اند و این اشتباهات زمان استقلال آنها از استعمار انگلیس پس از 55 سال رخ داد.

آناستازیادیس گفت: ما به صورت خستگی‌ناپذیر با دوست عزیزم مصطفی همکاری می‌کنم تا صلح به ارمغان آوریم و این فرصت را برای نسل‌های آتی فراهم کنیم که در صلح و آرامش زندگی کنند.

رهبران دو قبرس پیشتر نیز برای نشان دادن وحدت و تلاش برای اتحاد به کافی‌شاپ رفته بودند که اقدامی جالب توجه و نادر محسوب می‌شد.

انتهای پیام

کد N851080