آمادگی روسیه برای آموزش نیروهای عراقی‌/پنتاگون: نیروهای عراقی در بیجی پیشروی کرده‌اند

عراق

روسیه آمادگی خود را برای آموزش نحوه اداره جنگ‌های خیابانی و چریکی به نیروهای عراقی اعلام کرده است. همزمان پنتاگون بر پیشروی نیروهای عراقی با حمایت داوطلبان مردمی در بیجی تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه خبری المسله عراق، یک منبع بلندپایه سفارت روسیه در بغداد اعلام کرد، این کشور در صورتی که دولت عراق بخواهد، آمادگی کامل دارد نیروهای امنیتی عراق را برای انواع جنگ‌ها از جمله جنگ خیابانی و جنگ‌های چریکی آموزش دهد.

این منبع افزود: یک هیات از فرماندهان امنیتی عراق ظرف چند روز آینده به مسکو سفر خواهد کرد.

حیدر العبادی، نخست‌وزیر عراق در مه گذشته تاکید کرد، کشورش بر افزایش همکاری‌ها با روسیه در زمینه مقابله با تروریسم حساب کرده است.

همزمان ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه با اشاره به گسترش موفقیت‌آمیز روابط دو جانبه مسکو - بغداد اعلام کرد، شرکت‌های روسی در عراق فعالیت کرده و در حال حاضر پروژه‌های بزرگی را در خاک این کشور اجرا می‌کنند.

معین الکاظمی، یکی از فرماندهان برجسته نیروهای داوطلب مردمی در گفت‌وگو با خبرگزاری آناتولی ترکیه در بیجی، برای یورش به فلوجه، ورود یگان‌هایی از نیروهای داوطلب مردمی را به استان الانبار خواستار شد.

الکاظمی گفت: نیروهای عراقی 50% شهرستان بیجی در استان صلاح‌الدین را به کنترل خود درآورده‌ و استحکامات نظامی خود را به سمت شهر فلوجه در استان الانبار منتقل کرده‌اند.

این فرمانده نیروهای داوطلب مردمی ادامه داد: در حال حاضر نیروهای عراقی با حمایت یگان‌های داوطلبان مردمی در سه محور بیجی، الثرثار و فلوجه می‌جنگند و موفق شده‌اند، شهر فلوجه را محاصره کنند.

همچنین، خودروی مثنی التیمی، استاندار دیالی در شمال شهر رمادی (مرکز استان الانبار) با انفجار بمبی هدف قرار گرفت.

یک منبع دولتی آگاه که ترجیح داد نامش فاش نشود به خبرگزاری آناتولی گفت: این انفجار زمانی رخ داد که التیمی در نزدیکی رمادی در حال بازدید از نیروهای بدر (نیروهای شیعه وابسته به دولت عراق) بود و در اثر آن تنها به چند خودرو خسارت وارد شد.

استیو وارن، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا نیز با اشاره به اینکه داوطلبان مردمی عملیات متعددی را در شهر بیجی آغاز کرده‌اند، گفت: نیروهای امنیتی عراقی و داوطلبان مردمی با ورود به این شهر موفق به بیرون راندن داعشی‌ها از شهر شده‌اند اما هنوز زود است که بگوییم این شهر آزاد شده است.

وارن ادامه داد: شرایط پالایشگاه بیجی که نیروهای عراقی کنترل آن را به دست دارند بهبود یافته اما این پالایشگاه از چند ماه قبل تاکنون از سوی داعشی‌ها محاصره شده است.

سخنگوی پنتاگون ادامه داد: عراقی‌ها در چند روز اخیر با بازگشایی مسیری به سوی پالایشگاه توانسته‌اند، تجهیزات و نیروهای کمکی خود را برای سربازان تحت محاصره ارسال کنند.

این مقام آمریکایی با اشاره به اینکه جنگنده‌های ائتلاف مواضع داعش در مناطق اطراف پالایشگاه را سه مرتبه بمباران کرده‌اند، گفت: هنوز این پالایشگاه مرکز درگیری‌های دوطرف است.

انتهای پیام

کد N851053