سرلشگر رحیم صفوی:

شکست سعودی‌ها قطعی است/ یمن به آزادی و استقلال خود خواهد رسید

سیاسی

سرلشگر رحیم صفوی با بیان اینکه یمنی ها به آزادی و استقلال خود می‌رسند گفت: شکست سعودی ها در رسیدن به اهدافی که اعلام کرده بودند به خواست خداوند قطعی خواهد بود.

به گزارش خبرگزاری مهر سرلشگر رحیم صفوی، دستیار و مشاور عالی فرماندهی معظم کل قوا در همایش تجلیل از ایثارگران دانشگاه علوم پزشکی ایران که در مرکز همایشهای رازی این دانشگاه  برگزار شد گفت: هدف اساسی و غیر قابل تغییر هر حکومتی حفظ بقای ملی، حفظ ارزشها، منافع ملی، هویت ملی، حفظ سرزمین و استقلال کشور است و جنگ ها این هدف اساسی را به شدت تهدید می کنند و ممکن است جنگ ها هویت یک ملت را دچار تغییر کنند.

وی ادامه داد: آنچه که باعث می شود حکومتها و ملت ها بتوانند از خودشان و کشورشان و از ارزش هایشان دفاع کنند، عزت ملی و قدرت ملی است.

صفوی در ادامه به تبیین مفهوم قدرت ملی  و عزت ملی پرداخت و گفت: قدرت ملی مجموعه ای از توانایی های مادی و معنوی یک ملت و حکومت برای حفظ بقای ملی و  هویتش، برای رسیدن به اهداف و منافع ملی یا اعمال اراده سیاسی خود در محیط بین المللی است. در حقیقت علت بقاء و سر افرازی ملی و حفظ هویت یک ملت همین عزت ملی و قدرت ملی است.

وی افزود: عزت ملی و قدرت ملی  دارای سطوح مختلفی است که شامل  سطوح جهانی و سطوح منطقه ای و ملی است و بایستی ارزیابی کرد که  عزت ملی یک ملتی در چه سطحی  قرار دارد  وقدرت نفوذ و تاثیرگذاری اش در محیط بین المللی است یا در محیط منطقه ای  و یا در محیط داخلی یک کشور است؟ 

وی افزود: عوامل مختلفی را برای  مبانی قدرت ملی و عزت ملی تعریف می کنند و این عوامل را شامل عوامل اقتصادی تا جغرافیای طبیعی یا سرزمین و عوامل علمی و تکنولوژیک، عوامل سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، نظامی و حتی فرامرزی و  اینکه تا چه حد در اتحادیه ها و پیمانهای منطقه ای هر کشوری شرکت داشته باشد، تعریف می کنند.

مشاور عالی فرماندهی معظم کل قوا در ادامه به تشریح عوامل فرهنگی و سیاسی تاثیر گذار بر جنگ تحمیلی پرداخت و گفت: عامل فرهنگی تاثیر گذار یعنی فرهنگ یک ملت و تمدن و باروهایش، ارزش هایش، روحیه ملی اش وافتخاراتش و  آنکه  ظرفیت صبر و تحملش در چه اندازه است.

وی ادامه داد: پنج تمدن چین، هند، ایران، مصر و یونان ، تمدن جهانی را شکل دادند.ملت ما  ملتی  با فرهنگ و با  تمدن چندین هزار ساله جزء بنیانگذاران تمدن جهانی می باشد که با آمدن اسلام شکل  جدیدی به خود گرفت و در حقیقت با آمدن اسلام به قدرت و عزت ملی ایران افزوده شد.

سرلشکر صفوی ادامه داد: امام یک رهبر متقی، حکیم، دوراندیش، مدیر، مدبر و شجاع بودندکه  آینده را می دید. حضرت امام(ره) در پیامی که به "میخائیل گورباچف"، رهبر اتحاد جماهیر شوروی سابق دادند حرف‌های خودشان را زدند و فرمودند  که از این پس کمونیسم را باید در موزه‌های تاریخ سیاسی جهان جستجو کرد و سقوط شوروی را پیش‌بینی کردند.

وی درادامه گفت: صدام و حامیان آمریکایی و اروپایی و عربیش حمله کردند که انقلاب ما را محدود کنند و جلوی نفوذ فرهنگی ما را بگیرند در حالی که امروز  ایران سرپا ایستاده و به سمت پیشرفت و امنیت پایدار حرکت می کند دشمنان بدانند با ملت ما که روی آرمان‌های نظام و انقلاب اسلامی ایستاده است، نمی توانند مقابله نمایند.

دستیار ومشاور عالی مقام معظم رهبری در تشریح تحولات  جهانی و منطقه ای  افزود: صحنه مکتب مقاومتی را که فرزندان شهید این ملت در لبنان، فلسطین، سوریه و هم اکنون یمن شکل دادند ببینید. محصول دفاع مقدس ، ایجاد مکتبی به عنوان مکتب مقاومت ، به وسیله فرزندان امام و اسلام در کشورهای آزا دیخواه است .این مکتب مقاومت شکل گرفت و  بیداری اسلامی نیز از آن تاثیر پذیرفت و واضح است کشورهایی مانند یمن به آزادی و استقلال خود می رسند و علیرغم سختی ها ی فراوان ، پیروزی مردم یمنی  آشکار  خواهد شد و شکست سعودی ها  در رسیدن به اهدافی که اعلام کرده بودند ،به خواست خداوند قطعی خواهد بود.