استقبال واشنگتن و احزاب داخلی از مذاکرات ژنو درباره یمن

سیاسی

واشنگتن در بیانیه‌ای از پیشرفت در برگزاری مذاکرات میان طرف‌های یمنی در ژنو و اعلام موعد برای آن استقبال کرد.این مذاکرات اکنون یکی از تنها امیدهای باقی مانده برای پایان دادن به بحران یمن است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از الیوم السابع، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد: ما از اعلام زمان برگزاری مذاکرات میان طرف‌های یمنی در ژنو در تاریخ چهاردهم ژوئن استقبال می‌کنیم و از تمامی یمنی‌ها می‌خواهیم تا برای ازسرگیری سریع روند انتقال سیاسی در کشورشان و هماهنگی با طرح شورای همکاری خلیج فارس، نتایج مذاکرات ملی و قطعنامه‌های شورای امنیت در مذاکرات شرکت کنند.

در این بیانیه از شرکت‌کنندگان در مذاکرات خواسته شده تا برای پایان جنگ و آغاز عقب‌نشینی از شهرهای اصلی یمن به توافق برسد و تمامی طرف‌ها بدون پیش‌شرط و با نیت حسنه در این مذاکرات شرکت کنند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در این بیانیه با این ادعا که عربستان حق دارد از خاک و مرزهای خود دفاع کند حملات حوثی‌ها به پایگاه‌های نظامی مرزی عربستان را محکوم کرد.

در این بیانیه از تمامی طرف‌ها خواسته شده تا خویشتن‌داری از خود نشان داده و به قوانین عمل کنند و برای کاهش آسیب رسیدن به غیرنظامیان احتیاط لازم را به خرج دهند.

اخیراً سازمان ملل چهاردهم ژوئن جاری را به عنوان موعد برگزاری مذاکرات یمن اعلام کرده؛ مذاکراتی که حوثی‌ها و دولت مستعفی یمن با حضور در آن موافقت کرده‌اند.

در همین راستا اسماعیل ولد الشیخ احمد، فرستاده سازمان ملل به یمن در گفت‌وگویی تلویزیونی اعلام کرد: مذاکرات صلح یمن در ژنو می‌تواند به جنگ در این کشور پایان داده و یمن را از دودستگی دائم نجات دهد.

وی افزود: ژنو گشایش و فرجی است که می‌تواند به درگیری در یمن پایان دهد. من به این مساله خوش‌بین هستم که یمن یکپارچه باقی خواهد ماند. درگیری‌ها هنوز به نقطه بی‌بازگشت نرسیده است. این دلیلی برای بازگشت بر سر میز مذاکرات و کمک به ممانعت از ایجاد دودستگی میان شمال و جنوب و طایفه‌گرایی است.

در همین راستا محمد عبدالسلام، سخنگوی جنبش انصارالله یمن که به همراه هیاتی از این جنبش به روسیه سفر کرده در واکنش به اظهارات خالد بحاح، معاون رئیس‌جمهور مستعفی یمن که گفته بود «من جز برای سرنگون کردن کودتا و بازگرداندن قدرت به ژنو نمی‌روم»، گفت: ما به اظهارات بحاح توجهی نمی‌کنیم. اینها علیه مردم یمن ایستادند و مردم را کشتند و تاسیسات یمن را منهدم کردند. اینها طرفی نیستند که بخواهند حرف منطقی بزنند آنها با زبان دشمنی، کشتار و تجاوز سخن می‌گویند و مواضعشان نشان می‌دهد که خواهان برگزاری مذاکرات ژنو نیستند.

وی گفت: دولت مشروعیت ندارد و یک طرف سیاسی نیست. عبد ربه منصور هادی، رئیس‌جمهور مستعفی نیز نماینده حزب سیاسی یا مردمی نیست و خارج از هرگونه توافق سیاسی است. برای همین تاکید می‌کنیم که موضع اصولی ما حمایت از مذاکرات ژنو بدون هیچ پیش شرطی است. ما هیچ دیکته‌ای را از هیچ طرفی نمی‌پذیریم.

عبدالسلام درخصوص نامگذاری نیروهای منصور هادی به «مقاومت مردمی» گفت: ابزارهای دست ریاض هیچ تاثیری بر روی صحنه واقعی یمن ندارد. کسانی که بر روی خاک یمن راه می‌روند القاعده هستند و آنها می‌دانند که القاعده پیشتر کجا بوده و کجا خواهد رفت و پول خود را از ریاض می‌گیرند. ما به عنوان مردم یمن در کنار ارتش و کمیته‌های مردمی از خود دفاع می‌کنیم و تمامی گزینه‌ها را در نظر داریم.

از سوی دیگر 12 گروه و 41 حزب سیاسی یمنی در نامه‌ای به بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل اعلام کردند که از مشارکت در مذاکرات ژنو درباره یمن استقبال می‌کنند.

این احزاب در این نامه اعلام کردند که عربستان با ادامه تجاوز خود برای کارشکنی در تلاش‌های سازمان ملل جهت از سرگیری مذاکرات تلاش می‌کند.

انتهای پیام

کد N850950