مخالفان سودانی از سفر به اروپا ممنوع شدند

سیاسی

یک عضو هیات مخالفان سودان اعلام کرد که این هیات از سفر به اروپا به منظور دیدار با سایر رهبران مخالف و حضور در نشست پارلمان اروپا ممنوع شده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری اسکای نیوز عربی، صدیق یوسف، یکی از رهبران حزب "ندای سودان" اعلام کرد: قرار بود برخی از اعضای هیات هفت نفره مخالفان پس از سفربه اروپا با سایر رهبران مخالف در خارج این کشور و نمایندگان گروه‌های سودانی که در ارتفاعات النوبه و دارفور با نیروهای دولتی می‌جنگند دیدار کنند اما مسئولان امنیتی فرودگاه خارطوم مانع از سفر آنان شدند.

وی افزود: قرار بود هیات هفت نفره مخالفان در پاریس با کمیته امور خارجه پارلمان اروپا دیدار و در نشست پارلمان در بروکسل در تاریخ 12 ژوئن سخنرانی کند.

یوسف افزود: مسئولان امنیتی فرودگاه خارطوم به اعضای این هیات اعلام کردند که نامشان در لیست سیاه قرار دارد و سپس پاسپورت‌های آنان را مصادره کردند.

این رهبر مخالف سودانی ادامه داد: ممانعت از سفر مخالفان نشان می‌دهد که صحبت‌های هفته گذشته عمرالبشیر (رئیس جمهوری سودان) درباره گشایش امور تنها "سخنانی تو خالی " بود و دولت‌ وی همچنان بر اقدامات خود علیه آزادی اصرار دارد.

وی اظهار داشت: پارلمان اروپا می‌خواهد نظرات مخالفان سودان اعم از گروه‌های سیاسی و گروه‌های مسلح را بشنود. ما نیز توضیح خواهیم داد که با مذاکره با دولت مخالفتی نداریم اما برای آغاز مذاکرات شروطی داریم که از جمله آنها توقف جنگ، لغو قوانینی که در راستای سلب و محدودسازی آزادی‌ها وضع شده‌اند، آزادی افراد بازداشت شده و محکوم سیاسی و نیز تشکیل دولت انتقالی است.

انتهای پیام

کد N850867