اوباما: پوتین باید تصمیم بگیرد

باراک اوباما، ولادیمیر پوتین را به ویران کردن اقتصاد روسیه و حرکت در راستای بازسازی شکوه امپراتوری شوروی متهم کرد و رهبران گروه هفت نیز از احتمال تشدید تحریم‌ها علیه روسیه در صورت افزایش خشونت‌ها در اوکراین سخن گفتند.

باراک اوباما، ولادیمیر پوتین را به ویران کردن اقتصاد روسیه و حرکت در راستای بازسازی شکوه امپراتوری شوروی متهم کرد و رهبران گروه هفت نیز از احتمال تشدید تحریم‌ها علیه روسیه در صورت افزایش خشونت‌ها در اوکراین سخن گفتند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، در پایان نشست گروه هفت کشور اقتصادی برتر در ایالت بایرن آلمان، رهبران درباره افزایش درگیری‌ها در شرق اوکراین ابراز نگرانی کردند؛ جایی که جدایی طلبان روس‌گرا با نیروهای کی‌یف در نقض توافق آتش بس ماه آوریل، درگیر هستند.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در سخنانی شدید اللحن در کنفرانس خبری خود گفت که مردم روسیه به شدت از سیاست‌های ولادیمیر پوتین لطمه می‌بینند.

این دومین نشست گروه مذکور است که بدون حضور ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه برگزار می‌شود؛ اخراج پوتین از نشست جی هشت در واقع پس از الحاق شبه جزیره کریمه به خاک روسیه در سال گذشته رخ داد. این اقدام به شدت مورد انتقاد گروه هفت قرار گرفت و آن را "غیرقانونی" خواندند.

اوباما درباره پوتین گفت: او باید تصمیم بگیرد. آیا او می‌خواهد اقتصاد کشورش را نابود کرده و به انزوای روسیه برای پیگیری تمایل نامعقول بازسازی شکوه امپراتوری شوروی ادامه دهد و یا اینکه او این مساله را به رسمیت می‌شناسد که بزرگی روسیه به نقض تمامیت ارضی حاکمیت ملی کشورهای دیگر بستگی ندارد.

کاخ کرملین با بی‌اهمیت خواندن غیبت پوتین در نشست گفت که وی "سایر فرصت‌ها" را که اثرگذاری بیشتری دارند و بهتر تعادل قدرت اقتصاد جهانی را نشان می‌دهند، ترجیح می‌دهد. دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین گفت: الان غیر ممکن است که بخواهیم هفت و یا هشت نفره جمع شویم و بخواهیم به نحوی موثر درباره مشکلات جهانی بحث کنیم.

منابع آگاه در گروه هفت می‌گویند که بحران اوکراین و چگونگی برخورد با روسیه دو سوم گفت‌وگوها را در یکشنبه شب درباره سیاست خارجی به خود اختصاص داده بود. یکی از منابع با "فاجعه" خواندن اقتصاد اوکراین گفت که رهبران گروه هفت معتقدند که نباید اجازه داد که اوکراین شکست بخورد.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان که میزبان نشست بود، در جمع خبرنگاران گفت که تحریم علیه روسیه می‌تواند لغو شود اما این تنها در صورتی رخ می‌دهد که مسکو و جدایی طلبان به صورت کامل توافق آتش بس مینسک را اجرا کنند.

انتهای پیام

کد N850865