انتقاد دولت ونزوئلا از سفر نخست‌وزیر سابق اسپانیا به کاراکاس

سفر نخست وزیر سابق اسپانیا به ونزوئلا در حمایت از رهبران محبوس و مخالف دولت کاراکاس باعث استقبال نیروهای ضددولت ونزوئلا و البته انتقادهایی از جانب دولت ناسیونالیست این کشور آمریکای لاتین شده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، فیلیپ گونزالس، نخست‌وزیر سابق اسپانیا که یک سوسیالیست است و از 1982 تا 1996 رهبری این کشور را بر عهده داشت روز دوشنبه با بلوک اپوزیسیون ونزوئلا و در حمایت از لئوپولدر لوپز، رهبر اپوزیسیون و دانیل سبایوس، فرماندار اسبق کاراکاس که هر دو در اعتصاب غذا هستند، دیدار کرد.

وی در یک کنفرانس خبری در کاراکاس گفت: علت سفر من به ونزوئلا حمایت از دو رهبر اپوزیسیون است.

سبایوس و لوپز به خاطر نقششان در تظاهرات 2014 علیه نیکولاس مادورو، رئیس‌جمهوری ونزوئلا در حبس هستند و از دو هفته قبل نیز با هدف آزادی تمام فعالان اپوزیسیون در حبس و برگزاری انتخابات پارلمانی در اعتصاب غذا به سر می‌برند.

نخست‌وزیر سابق اسپانیا همچنین با آنتونیو لدزما، شهردار سابق کاراکاس که به حمایت از تظاهرات سال گذشته میلادی علیه دولت ونزوئلا متهم است و در حبس خانگی به سر می‌برد، دیدار کرد.

این سفر در حالی صورت گرفته که بحران اقتصادی در ونزوئلا شهرت و محبوبیت مادورو را کاهش داده است. نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که حزب سوسیالیست مادورو در انتخابات سال جاری شکست بخورد.

خورخه رودریگز، یکی از مقام‌های ارشد حزب حاکم ونزوئلا، نخست‌وزیر سابق اسپانیا را به ارتباط داشتن با پابلو اسکوبار، مرد سابق مواد مخدر کلمبیا که در رسوایی‌های فساد فیفا نقش داشت و بازگشت به دوران استعماری متهم کرد و گفت: ما آنها را از سرزمینمان اخراج کردیم. ما آنها را نمی‌خواهیم. دولت ونزوئلا پیشتر از دیدار خورخه کوییروگا، نخست‌وزیر پیشین بولیوی و آندرس پاسترانا، همتای سابق وی در کلمبیا با لوپز که در زندان نظامی است، ممانعت کرده بود.

انتهای پیام

کد N850846