مهمترین بندهای بیانیه پایانی اجلاس گروه هفت

رهبران گروه هفت در یک بیانیه پایانی نگرانی خود را درباره تنش‌ها در خاورمیانه و دریای چین جنوبی ابراز داشته و از کشورها خواستند تا از قوانین بین‌المللی تبعیت کنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، رهبران هفت کشور اقتصادی در کنفرانس خود در آلمان گفتند، ما بر اهمیت یک سازش صلح‌آمیز درباره مناقشات و استفاده آزاد و قانونی از اقیانوس‌های جهان تاکید می‌کنیم.

چین مدعی مالکیت تمامی دریای چین جنوبی است در حالی که فیلیپین، مالزی، برونئی، تایوان و ویتنام هم چنین ادعایی دارند.

رهبران گروه هفت بدون اشاره به نام کشوری گفتند، ما به شدت مخالف استفاده از ارعاب، زور و هرگونه اقدام یکجانبه برای تغییر در وضعیت کنونی هستیم.

چین به فکر ساخت و ساز گسترده و جزیره‌سازی در دریای چین جنوبی به شدت مورد انتقاد است.

گروه هفت همچنین نگرانی خود را درباره درگیری‌های اخیر در شرق اوکراین ابراز داشته و بار دیگر احترام کامل به آتش بس و جمع آوری سلاح‌های سنگین بر اساس توافقات مینسک را خواستار شدند.

رهبران گروه هفت همچنین عنوان داشتند: مدت زمانی تحریم‌ها علیه روسیه باید به طور کامل مرتبط با توافقات و احترام روسیه به حاکمیت اوکراین باشد.

در این بیانیه درباره مبارزه با تروریسم آمده است که رویارویی با تروریست‌های خارجی باید در اولویت جامعه جهانی باقی بماند و گروه هفت از ائتلاف ضد داعش در عراق و سوریه نیز اعلام حمایت کرد.

انتهای پیام

کد N850811