مصر سفیر آمریکا را احضار کرده بود

مصر سفیر آمریکا در قاهره را برای نشان دادن عدم رضایتش از سفر گروهی از اخوان‌المسلمین به واشنگتن برای شرکت در یک کنفرانس محرمانه، احضار کرده بود.

مصر سفیر آمریکا در قاهره را برای نشان دادن عدم رضایتش از سفر گروهی از اخوان‌المسلمین به واشنگتن برای شرکت در یک کنفرانس محرمانه، احضار کرده بود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری رویترز، یکی از منابع مطلع که خواست نامش فاش نشود، گفت: مقام‌های آمریکایی تمایلی برای دیدار با گروهی از اخوان‌المسلمین که ژانویه 2015 به واشنگتن رفته بودند، نداشتند.

منابع مطلع از اعلام زمان دقیق احضار استفان بیکرافت، سفیر آمریکا در قاهره امتناع کردند اما یکی از آنها گفت که این اقدام ظرف چند روز اخیر رخ داده است. مصر نارضایتی خود را از تعاملات آمریکا با اخوان‌المسلمین ابراز داشت.

جف راتکه، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا از بیان این مساله خودداری کرد که چرا سفیر آمریکا در قاهره توسط مقام‌های مصری احضار شده یا چرا مقام‌های آمریکایی با اعضای اخوان‌المسلمین در واشنگتن دیدار کردند و گفت: از اخبار رسانه‌ها مبنی بر چنین دیداری مطلع هستم. آمریکا به سیاست تعامل با افراد از تمام جناح‌ها و گروه‌های سیاسی مصر ادامه می‌دهد.

ایالات متحده تعاملات مردد و متزلزلی با عبدالفتاح السیسی، رئیس‌جمهوری مصر دارد. السیسی در انتخابات ریاست‌جمهوری مصر در 2014 پیروز شد.

در ژانویه 2015، وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد، مقام‌های این وزارتخانه با گروهی از اعضای سابق پارلمان مصر شامل اعضای سابق حزب آزادی و عدالت، شاخه سیاسی اخوان‌المسلمین که به واشنگتن رفته بودند، دیدار کردند. اخوان‌المسلمین پس از برکناری محمد مرسی، رئیس‌جمهوری منتخب مصر و به حکم 2013 دادگاه این کشور یک گروه ممنوعه است.

انتهای پیام

کد N850718