حسینی‌بوشهری بیان کرد

پنج ویژگی برای سازندگان مسجد

مساجد,مركز رسيدگي به امور مساجد,دهه تکریم و غبارروبی مساجد

مدیر حوزه‏‌‏های علمیه سراسر کشور گفت: مهمترین مأموریت مسجد علاوه بر بعد عبادی، باید کانون فکری، برنامه‌ریزی و مباحث قرآنی باشد؛ یعنی مرکز انتقال آموزه و پیام‌های معرفتی و قرآنی باشد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، آیت‌الله سیدهاشم حسینی بوشهری در گفت‌وگویی با تأکید بر این‌که «مسجد خانه خدا و مظهر پاکی است» گفت: در اسلام مسجد دارای جایگاه مقدسی است، بنابراین ساخت مسجد به اندازه‌ای اهمیت دارد که خداوند در قرآن کریم برای کسانی که در این عرصه فعالیت می‌کنند، پنج ویژگی مطرح می‌کند.

وی افزود: در آیه 18 سوره توبه خداوند می‌فرماید: «إِنَّمَا یَعْمُرُ مَسَاجِدَ اللّهِ مَنْ آمَنَ بِاللّهِ وَالْیَوْمِ الآخِرِ وَأَقَامَ الصَّلاَةَ وَآتَی الزَّکَاةَ وَلَمْ یَخْشَ إِلاَّ اللّهَ»، کسی که مسجد را می‌سازد باید «مَنْ آمَنَ بِاللّهِ وَالْیَوْمِ الآخِرِ»؛ اعتقاد به خدا و اعتقاد به معاد داشته باشد؛ ‌یعنی فرد سازنده مسجد باید مبداء و معاد را کاملاً معتقد باشد، ویژگی سوم و چهارم هم اینکه «وَأَقَامَ الصَّلاَةَ وَآتَی الزَّکَاةَ» پایبند به نماز و پایبند به حقوق واجبات دینی باشد.

حسینی‌بوشهری پنجمین شرط برای سازنده مسجد را «وَلَمْ یَخْشَ إِلاَّ اللّهَ» یعنی خداترس باشد و از کسی غیر از خدا نترسد،‌ دانست و گفت: در هیچ جا دیگر چنین چیزی را نداریم که این گونه ویژگی برای سازنده مسجد بیان کرده باشد، بنابراین در مسجدی که ساخته می‌شود، باید بنا و کیفیت بنای مسجد و شرایطی که در ساخت‌وساز مسجد در نظر گرفته شده است، همچنین امکاناتی که در مسجد است یک شرایطی را برای جذب جوانان ایجاد کند.

وی ادامه داد: نوع برخورد امام جماعت مسجد با جوانان و کسانی که در مسجد حضور پیدا می‌کنند، اخلاق، تدبیر، مدیریت و برنامه‌ریزی امام جماعت و علاوه بر او، حتی هیأت امنای مسجد، نحوه برخورد و رفتارشان و با این وجود خادم مسجد که به نظافت و پاکیزگی مسجد می‌پردازد، حتی خلق و خوی او هم می‌تواند در جذب نسل جوان به مسجد تأثیر داشته باشد.

مدیر حوزه‏‌‏های علمیه سراسر کشور با بیان این‌که «باید از کارکردهای مختلف که یک مسجد می‌تواند داشته باشد استفاده کرد» خاطرنشان کرد: نباید کارکرد مسجد را فقط در بعد عبادی آن منحصر کرد، بلکه باید به کارکرد آموزشی، فرهنگی و غیره نیز توجه شود، این در حالی است که در صدر اسلام مسجد دارای کارایی‌های فراوان بوده است، اساساً برنامه‌ریزی برای غزوات و جنگ‌های پیامبر(ص)، مراجعات مردم به مسجد و غیره همه در مسجد انجام می‌شدند.

وی افزود: اگر مردم مسجد را پناهگاه و محل امن خود تلقی کنند بسیاری از آسیب‌هایی که ما با آن‌ها مواجه هستیم، مرتفع می‌شود، در حقیقت مسجد هر محله باید تقویت‌کننده بنیان‌های فرهنگی آن مکان باشد که نسل جوان آنجا با شیفتگی و علاقه خاصی بتوانند جذب مسجد شوند.

حسینی‌بوشهری در خصوص مأموریت مسجد در شرایط کنونی اظهار کرد: مهمترین مأموریت مسجد علاوه بر بُعد عبادی، باید کانون فکری، برنامه‌ریزی و مباحث قرآنی باشد؛ یعنی مرکز انتقال آموزه و پیام‌های معرفتی و قرآنی باشد، اگر مساجد این‌گونه برنامه‌ریزی کنند،‌ خود به خود این مسجد می‌تواند یک مسجد فعال و اثرگذاری باشد.

انتهای پیام

کد N850583