دیدار بی‌حاصل وزرای دارایی یونان و آلمان برای حل بحران مالی آتن

دیدار وزرای دارایی یونان و آلمان نتیجه‌ای برای حل بحران مالی آتن در پی نداشت.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، یانیس واروفاکیس، وزیر دارایی یونان پس از پایان نشست با همتای آلمانی خود ولفگانگ شویبله، این گفت‌وگو را دوستانه خواند اما از یافتن راه حلی خبر نداد.

به گزارش یورو نیوز، یونان برای بازپرداخت بدهی‌اش به صندوق بین‌المللی پول تحت فشار اتحادیه اروپا قرار دارد.

یانیس واروفاکیس در حضور خبرنگاران گفت: من و شویبله گفت‌وگویی طولانی داشتیم. اکنون اتحادیه اروپا و به ویژه منطقه یورو شرایط دشواری را می‌گذراند.

وی ادامه داد: این وظیفه سیاستمداران منتخب است که در بالاترین سطح تلاش کنند تا به توافقی دست یابند که برای اتحادیه اروپا و حفظ یکپارچگی آن ضروری است.

وزیر دارایی یونان گفت: در چند سال گذشته بن‌بست‌های بسیاری ایجاد شده بود اما این وظیفه ای تاریخی است که باید انجام بدهیم.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان معتقد است که اتحادیه اروپا مایل است تا یونان در این مجموعه باقی بماند اما این امر مستلزم اصلاحاتی است که این کشور باید در برخی قوانین داخلی خود ایجاد کند. مرکل تصریح کرد: باید بگویم که متاسفانه فرصت زیادی باقی نمانده است. یقینا در این فرصت اندک، همگی باید برای یافتن یک راه حل بشدت تلاش کنیم. دو روز بعد در بروکسل، نخست‌وزیر یونان در نشست اتحادیه اروپا و آمریکا حضور خواهد داشت و صحبت می‌کنیم. اما مشکل این است که زمان می گذرد و یکایک این روزها ارزشمند هستند.

دولت چپ‌گرای یونان هفته پیش پیشنهادهای اصلاحی کمیسیون اروپا را رد کرد اما خودش هنوز موفق به یافتن و ارائه راه حلی نشده است.

جمعه گذشته، یونان از بازپرداخت نخستین قسط 300 میلیون یورویی خود ناتوان شد و انجام آن را تا پایان ژوئن به تعویق انداخت. دولت این کشور باید تا پایان ماه جاری، مجموعا چهار قسط را به صندوق بین‌المللی پول پرداخت کند.

انتهای پیام

کد N850528