راغفر در نشست تخصصی اقتصادی «الگوی باز کردن گره تحریم» مطرح کرد:

با فقدان استراتژی و راهبرد اساسی در توسعه ایران مواجه‌ایم

سیاسی

عضو هیات علمی دانشگاه الزهرا(س) گفت: چشم‌انداز روشنی در توسعه صنایع کشور نداریم و با فقدان یک استراتژی و راهبرد اساسی در توسعه کشور مواجه هستیم.

به گزارش خبرنگار مهر، حسین راغفر، عضو هیات علمی دانشگاه الزهرا(س) در نشست تخصصی اقتصادی «الگوی باز کردن گره تحریم» و «تحریم و خودتحریمی» که صبح امروز در دانشگاه امام صادق(ع) برگزار شد، با اشاره به اینکه اقتصاد ایران مشکلات متعددی دارد، گفت: با ذکر یک عامل نمی‌توان راه حل اقتصاد ایران را به یک یا دو پدیده محدود کرد.

وی افزود: اقتصاد ایران سال های سال است که فاقد برنامه ریزی بوده و ما هیچ گاه مبتنی بر یک استراتژی توسعه حرکت نکرده ایم. الگوی مطلوبی که برای اقتصاد کشور ترسیم می شود هیچگاه مکتوب نبوده و نمی دانم که صنعت یا کشاورزی کدامشان می توانند راهبرد اقتصادی ایران باشند.

راغفر با بیان اینکه ما باید صنایعی را به عنوان صنایع پیش برنده مشخص کنیم، ادامه داد: در چین تنها بر پنج صنعت تاکید می شد و این در شرایطی است که این کشور بسیار پهناور بوده و امکانات زیادی در اختیار دارد، اما کشور چین منابع موجود خود را بر روی این صنعت ها متمرکز کرد و برای دستیابی به اهداف خود هدف‌گذاری انجام داد.

عضو هیات علمی دانشگاه الزهرا(س) تصریح کرد: در کشور ما ۱۲۰۰ شرکت فرش ماشینی وجود دارد که ۴۰۰ تا از این شرکت ها فعال هستند و هر کدام از این ماشین هایی که در این شرکت ها وجود دارد، یک‌میلیون یورو هزینه در بر خواهد گرفت و این ماشین ها عمدتا از اتریش وارد می شود.

وی با بیان اینکه ۳۶۰ شرکت موتورسیکلت در ایران وجود دارد، خاطرنشان کرد: ۱۶۰ عدد از این شرکت ها در حال حاضر فعال هستند و عمدتا شرکت های تولید موتورسیکلت واردکننده قطعات هستند و از طرفی دیگر، شرکت های تولید رب گوجه فرنگی بیشتر از ضرورت تولید گوجه فرنگی کشور است.

راغفر با اشاره به اینکه در دوره های گذشته تعداد زیادی واحد پتروشیمی در کشور ساخته شده است و اغلب این واحدها در مناطقی خشک و فاقد آب تاسیس شده اند، گفت: در شرایطی این اتفاق افتاده است که ظرفیت تولیدی این واحدها به مراتب هزینه‌برتر از فروش نفت خام است.

عضو هیات علمی دانشگاه الزهرا(س) اضافه کرد: مشخص نیست که فولادی که در ایران تولید می شود به منظور استفاده در چه صنعتی می باشد و عمدتا فولاد تولید شده برای ساخت مسکن استفاده می شود که هیچ تولیدی را ایجاد نخواهد کرد.

وی با بیان اینکه کشور کره جنوبی زمانی که شروع به صنعتی شدن کرد، فولاد خود را برای خودروسازی و تولید ماشین به کار برد، تصریح کرد: در کشور ما میلگرد تولید می شود و برای ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرد که هیچ زایشی ندارد.

راغفر با اشاره به اینکه ما هنوز در صنعت خام فروشی می کنیم، اظهار کرد: منافع سیاسی گروه های خاصی عمدتا به بحث خام فروشی دامن زده است و باید مشخص کنیم که چه صنایعی باید صنایع پیش‌برنده باشد.

عضو هیات علمی دانشگاه الزهرا(س) با بیان اینکه ما چشم انداز روشنی در توسعه صنایع کشور نداریم، عنوان کرد: نخستین نکته ای که مغفول مانده است، فقدان یک استراتژی توسعه است و اینکه چه صنایعی باید پیش‌برنده صنعت باشد.

وی افزود: نقش صنایع الکترونیک، فناوری اطلاعات، ماشین سازی، فولاد، ریخته گری و... بسیار مهم است و ماشین سازی، آبشار توسعه صنعتی محسوب می شود.

راغفر در پایان خاطرنشان کرد: ما باید برنامه ای را فراهم کنیم که بر اساس آن و با یک استراتژی صنعتی مشخص منابع موجود در کشور را در صنایع خاصی به کار بریم و باقی صنایع را به حال خود رها کنیم.