رسانه‌های منتقد ترکیه نتوانستند رای دادن اردوغان را پوشش دهند

سیاسی

چندین تن از خبرنگاران از رسانه‌های منتقد دولت آنکارا از جمله اس تی وی، آژانس خبری جیهان، بوگون تی وی، کانال ترک و روزنامه سوزجو دیلی از فیلمبرداری یا مشاهده لحظه‌ای که رئیس جمهوری ترکیه و خانواده‌اش آرای خود را در انتخابات پارلمانی روز یکشنبه به صندوق انداختند، منع شدند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه تودی زمان، رجب طیب اردوغان ، رئیس جمهوری ترکیه، امینه، همسرش و سمیه، دخترشان در دبیرستان "سافت چبی" واقع در منطقه اوسکودار استانبول آرای خود را به صندوق انداخته اما خبرنگاران از رسانه‌های منتقد اردوغان و حزب حاکم عدالت و توسعه توسط محافظان شخصی رئیس جمهور از ورود به مدرسه و پوشش آنچه که یکی از گزینه‌های خبری مرسوم روز انتخابات است، منع شدند.

در حالی که اردوغان در داخل این دبیرستان رای می‌داد، اقدامات امنیتی فوق العاده‌ در مقابل این مدرسه اتخاذ شده و موانع بسیاری در اطراف این مکان قرار گرفته بود.

محمود تانال، معاون حزب اپوزیسیون " جمهوری خواه مردم" پس از رای دادن در همین مکان بیانیه‌ای را درباره تدابیر امنیتی افراطی برای رای دادن رئیس جمهور منتشر کرد.

وی گفت: این اقدامات تبعیضی علیه خبرنگاران و منع کردن آنها از پوشش دادن رای دادن اردوغان را محکوم می‌کنم. این بی‌عدالتی علیه تمامی ما و نه تنها این خبرنگاران رخ داده است.

به دنبال افشای رسوایی فساد در بین اطرافیان اردوغان که آن زمان نخست وزیر بود و مقامات مهم دولت در 17 دسامبر سال 2013 میلادی، اردوغان و دولت مرتبا به خاطر تحت فشار گذاشتن رسانه‌های مستقل مورد انتقاد قرار می‌گیرند.

از آن زمان به بعد بسیاری از قوانین ضد دموکراتیک و ضد آزادی توسط پارلمان با هدف سرکوب آزادی‌های اساسی از جمله آزادی مطبوعاتی تصویب شد. بسیاری از خبرنگاران نیز به خاطر "توهین" به اردوغان یا به نوعی خدشه‌ به دولت بازداشت و یا زندانی شدند.

انتهای پیام

کد N849810