آمادگی عراقی‌ها برای پاکسازی آخرین پایگاه‌ داعش در صلاح‌الدین

سیاسی

نیروهای عراقی که شهر بیجی در استان صلاح الدین را آزاد کردند اکنون آماده می‌شوند تا شهرستان "الشرقاط" آخرین پایگاه داعش در این استان را نیز از لوث وجود تروریست‌ها پاکسازی کنند. پاکسازی کامل صلاح الدین راه را برای آغاز عملیات بزرگ موصل هموار می‌کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط، خالد الخزرجی، معاون کمیته امنیتی در شورای استانداری صلاح الدین اعلام کرد که حمله گسترده نیروهای عراقی به آزادسازی شهر بیجی انجامید و تروریست‌های داعش به سمت موصل پا به فرار گذاشته‌اند.

به گفته الخزرجی در حال حاضر شهرستان الشرقاط آخرین پایگاه داعش در استان صلاح الدین محسوب می‌شود که نیروهای عراقی با کمک نیروهای مردمی و عشایر برای آزادسازی آن خود را آماده می‌کنند.

یزن الجبوری، یکی از رهبران عشایر صلاح الدین نیز در این باره اعلام کرد: بیجی هنوز به طور کامل آزاد نشده است و عملیات پاکسازی ادامه ادارد اما رسیدن به ساختمان فرمانداری و برافراشتن پرچم عراق بر روی آن به تنهایی دستاورد مهمی محسوب می‌شود.

الجبوری افزود: ما پیش بینی می‌کنیم که خطوط دفاعی دشمن طی ساعات آتی از هم فرو بپاشد و موفقیت عملیات در صلاح الدین دروازه‌ای برای ورود به عملیات آزادسازی موصل در مرحله آتی باشد.

در حال حاضر تروریست‌های داعش در استان صلاح الدین در شهرستان الشرقاط کمین کرده‌اند.

برخی مسئولان امنیتی عراق نیز اعلام کرده‌اند که مرکز شهر بیجی در کنترل کامل ارتش است و نیروهای عراقی به سمت مناطق شمالی شهر که به پالایشگاه بیجی می‌رسد در حرکت هستند.

نیروهای عراقی نوامبر گذشته کنترل بیجی را در دست گرفته بودند اما داعش بار دیگر بخش‌های وسیعی از این شهر را اشغال کرد.

همچنین اخبار حاکی از حملات متعدد داعش به پایگاه‌های ارتش عراق در پالایشگاه بیجی است اما به گزارش منابع عراقی این حملات ناکام مانده است.

در همین راستا ارتش عراق تجمع داعش در مناطق "الفحیلات"، "البوعجیل" و مناطق دیگر در استان الانبار را هدف قرار داد که موجب منهدم شدن 10 خودروی داعش و کشته شدن چند تروریست شد. در حملات ائتلاف و درگیری پیشمرگ‌ها با داعش در موصل نیز 84 داعشی از پای درآمدند.

از سوی دیگر نجم الجبوری، فرمانده عملیات نینوا اعلام کرد که جنگنده‌های A10 آمریکایی برای مشارکت در عملیات آزادسازی موصل عراق به بغداد رسیده‌اند.

A10 یک هواپیمای نظامی قدیمی آمریکا است که برای حمایت نزدیک از نیروهای زمینی به هنگام نبرد ساخته شده‌ است. این هواپیما که طرحی ساده اما کارآمد دارد با دو موتور توربوجت برای مقابله با اهداف زمینی مانند تانک، زره‌پوش‌های مسلح و دیگر اهداف نظامی مسلح به‌کار می‌رود پشتیبانی از نیروهای خودی در شب و روز از فاصله نزدیک از جمله دیگر توانایی‌های این هواپیمای نظامی است.

انتهای پیام

کد N849720