هم‌زمان با افزایش‌ تنش‌ها با روسیه،

انگلیس گزینه استقرار سلاح‌های هسته‌ای آمریکا در اروپا را رد نکرد

وزیر امور خارجه انگلیس در مصاحبه‌ای گفت که استقرار کلاهک‌های هسته‌ای آمریکا در خاک انگلیس را رد نمی‌کند اما این اقدامی است که باید با «دقت بسیار» انجام شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)،‌ فیلیپ‌ هاموند، وزیر خارجه انگلیس در مصاحبه با شبکه خبری بی بی سی گفت: نشانه‌های نگران کننده‌ای مبنی بر افزایش سطح فعالیت‌ نیروهای روسیه و نیروهای جدایی طلب تحت کنترل روسیه دیده می‌شود.

هفته گذشته گزارش‌هایی منتشر شد مبنی بر اینکه واشنگتن در حال بررسی خروج از معاهده دوران جنگ سرد با مسکو و بازگرداندن موشک‌های مجهز به کلاهک‌ اتمی به اروپا است و هدف آن مقابله با «تهاجم احتمالی روسیه» است. هاموند درباره احتمال میزبانی از موشک‌های هسته‌ای آمریکا گفت: اگر این طرح روی میز باشد‌، این تصمیمی است که به صورت دو جانبه اتخاذ می‌شود، ما تمام بایدها و نبایدها را در نظر گرفته و نهایتا به نتیجه می‌رسیم.

هاموند تاکید کرد: انگلیس خصوصا نگران «دکترین جنگی نامتقارن» است که شامل استفاده از «نیروهای غیرقابل انکار» و استقرار موشک‌های در خط ساحلی کالینینگراد میان لهستان و لیتوانی می‌شود.

به گفته‌ هاموند، روسیه باید «پیام روشنی» دریافت کند مبنی بر اینکه ما اجازه نمی‌دهیم که آنها از خطوط قرمز ما تخطی کنند.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا استقرار تسلیحات هسته‌ای آمریکا این پیام را ارسال می‌کند، گفت: احتمالا اما گمان می‌کنم که این اقدام باید با دقت انجام شود، به رغم تمام رفتارهای خصمانه‌، روسیه احساس می‌کند که محاصره شده و تحت حمله قرار دارد و نمی‌خواهد که تحرکات غیر لازم انجام دهد.

این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که روسیه نسبت به هرگونه استقرار موشک‌های کروز هسته‌ای آمریکا در اروپا هشدار داده و آن را عامل افزایش تنش‌ها می‌داند نه عامل افزایش امنیت آمریکا؛ مسکو،‌ واشنگتن را به نقض معاهده 1987 متهم می‌کند.

انتهای پیام

کد N849705