رکن آبادی:

باید دلیل دوگانگی آمریکا و متحدانش از مساله تروریسم پرسیده شود

سیاسی

سفیر سابق کشورمان در لبنان با اشاره به تلاش امپریالیسم رسانه‌ای جهان برای وارونه جلوه‌دادن حقایق گفت: تا زمانی‌که واژه تروریسم درست معنا نشود، هیچ‌گونه دستاوردی برای مردم حق‌طلب کشورهای جهان ندارد.

به گزارش خبرگزاری مهر،غضنفر رکن آبادی سفیر سابق کشورمان در لبنان با اشاره به تلاش امپریالیسم رسانه‌ای جهان برای وارونه جلوه‌دادن حقایق گفت: تا زمانی‌که واژه ترور و تروریسم درست معنا نشوند، طبیعتا هیچ‌گونه دستاوردی برای مردم حق‌طلب کشورهای مختلف جهان حاصل نخواهد شد.

غضنفر رکن‌آبادی درباره بروز پدیده ترور و تروریسم در منطقه بیان کرد: يكي از مسايل بسيار مهم و حائز اهميتی كه هم در صحنه داخلي، هم در صحنه منطقه‌اي و هم در صحنه بين‌المللي به عنوان يك نُرم مورد تاكيد جهانيان است، بحث تروريسم است. در اين بحث متاسفانه شاهد بوديم كه تعريف اين واژه بر اساس مصالح و منافع نظام جهاني سلطه صورت گرفته است و معنا و تعريف دقيق، مشخص و شفافی از مساله تروریسم كه بتواند به صورت مطلق در همه موارد مورد استفاده قرار بگيرد، به عمل نيامده است.

کشورهای بسیاری قربانی سیاست‌های ظالمانه نظام جهانی سلطه بودند

وی ادامه داد:‌ از ابتداي پيروزي انقلاب اسلامي ايران تا به امروز شاهد اتخاذ سياست‌هاي دو گانه و يك بام و دوهواي نظام جهاني سلطه و در راس آن ايالات متحده آمريكا و رژیم صهیونیستی هم‌پيمان استراتژيك آن، بودیم كه البته اين سياست‌هاي دو گانه در قبال جمهوري اسلامي ايران و بسياري از كشورهاي جهان اعمال شد.

رکن‌آبادی بیان کرد:‌ اين طور نبود كه تنها جمهوري اسلامي ايران قرباني سياست‌هاي ظالمانه نظام جهاني سلطه باشد بلكه بسياري از كشورها هم قربانی این سیاست‌ها بودند. امروز مي‌بينيم كساني كه از تروريسم و ضرورت مبارزه با آن دم مي‌زنند، خودشان از حاميان اصلي تروريسم هستند.

وی افزود: به عنوان مثال شاهد حضور جريان‌هاي تكفيري و تروريستي در منطقه و اقدامات آنها در سوريه، عراق و تا اندازه‌اي در لبنان، به ويژه در يمن و حتي در كشورهاي اروپايي و آمريكایی هستیم اما در عین حال استمرار حمايت‌هاي مالي و تسليحاتي رژيم صهيونيستي و هم‌پيمانان اين رژيم در صحنه جهاني از جريان‌های تكفيري تروريستي را نیز شاهدیم، جریاناتی که یا واقعا تروريست هستند، و یا اقدامات‌شان تروريستي تلقي مي‌شود و یا اساسا نام‌شان در ليست سياه گروه‌هاي تروريستي ثبت شده است. ما هم‌چنان شاهد استمرار اين حمايت‌ها هستيم و اين كشورها بايد پاسخگو باشند.

کنگره بین‌المللی ۱۷۰۰۰ شهید ترور باید تعریف جامع و شفافی از تروریسم ارائه کند

این کارشناس مسایل خاورمیانه در ادامه با اشاره به برگزاری کنگره بین‌المللی ۱۷۰۰۰ شهید ترور گفت:‌ با توجه به آنچه در منطقه می‌گذرد، برگزاری این كنگره بسيار حائز اهميت است. از این رو اولا این کنگره باید در جهت تبيين يك تعريف دقيق، جامع، شامل، شفاف و صريح از واژه تروريسم حرکت کند و ثانيا به سياست‌هاي دوگانه‌اي كه چه در موضوع تروریسم و چه در موضوع حقوق‌بشر، از بدو پيروزي انقلاب اسلامي شاهد بوديم، اشاره کند.

وی افزود: در واقع اقدامات حمايتي رژيم صهیونیستی، آمريكا و ساير طرف‌هاي بين‌المللي از تروريسم بايد كاملا مشخص و تبيين شود. از نظر كشورهاي حامي گروه‌هاي تروريستي، اقدامات این گروه‌ها، آنجا که بر اساس منافع و مصالح آمریکا و هم‌پیمانانش باشد، تروریستی قلمداد نمي‌شود اما آنجا كه اقدامات طرف‌هاي مقابل برخلاف منافع آمريكا، رژیم صهیونیستی و هم‌پيمانان آنها باشد، اين اقدامات تروريستي قلمداد مي‌شوند؛ به عنوان مثال اقدامات گروه‌های مقاومت در لبنان و فلسطين، علي‌رغم تمامي قواعد شناخته‌شده در حقوق بين‌الملل و منشور سازمان ملل متحد مبنی بر مشروع و قانونی‌بودن مقاومت در برابر اشغالگر، از نظر آمريكا و رژيم صهيونيستي تروريستي قلمداد مي‌شوند و اين گروه‌ها در زمره گروه‌هاي تروريستي و در ليست سياه گروه‌هاي تروريستي قرار مي‌گيرند که اين همان سياست دوگانه و يك بام و دو هوايي است كه از طرف رژيم صهيونيستي و هم‌پيمانان آن مشاهده می‌کنيم.

باید دلیل دوگانگی آمریکا و متحدانش از مساله تروریسم پرسیده شود

رکن‌آبادی تصریح کرد: آنچه در اين كنگره اهميت دارد، ارائه تعريف دقيق از تروريسم و اعتراض‌کردن به كشورهايي است كه حتي با وجود تعريفي كه خود از تروريسم ارائه دادند؛ اما از گروه‌هايي  که در این ليست قرار دادند، حمايت مي‌كنند به عنوان مثال جبهه النصره يا داعش از سوی خود آنها در ليست گروه‌های تروريستي ثبت شدند، پس چرا مورد حمايت مالي و تسليحاتي آنها قرار مي‌گيرند؟!

وی تاکید کرد: در اين كنگره بايد به صورت جدي، صريح و شفاف از آمريكا، رژيم صهيونيستي و هم‌پيمانانش سوال شود كه دليل اين دوگانگي و نفاق و دورويي چيست؟ چرا از این گروه‌ها که خود شما آنها را تروريست معرفي كرديد، حمايت مي‌كنيد؟ اينها سوالاتی است كه براي افكار عمومي جهان قابل فهم نيست و اين كنگره مي‌تواند نقش مهمي در جهت تبيين واقعيت‌ها و حقايق نيات سوء طرف‌هاي تاثيرگذار در صحنه بين‌المللي داشته باشد.

ايران باید به عنوان بزرگترين قرباني تروريسم به جهانيان معرفي شود

رکن آبادی ادامه داد: ضمن اين كه بخشي از اين كنگره بر تروريسم در داخل جمهوري اسلامي ايران متمركز است، بايد ايران به عنوان بزرگترين قرباني تروريسم به جهانيان معرفي شود. هم‌چنین بايد به طور مشخص و شفاف اعلام شود كه اولا مفهوم تروريسم چيست و ثانيا تاکید شود ما خود بزرگترين قرباني تروريسم هستيم چرا که در يك روز نخست‌وزير و رئيس‌جمهور ما هر دو باهم به شهادت رسيدند.

وی افزود: در يك روز ۷۲ تن از برجسته‌‌ترين‌هاي كشور و در راس آنها دكتر بهشتي به شهادت رسيدند و در پي روزهاي متوالي ما شاهد به خاك و خون كشيده‌شدن مردم بيگناه خود توسط گروه‌های تروريستي بوديم. در هشت سال دفاع مقدس شاهد تحميل جنگي ناجوانمردانه بر جمهوري اسلامي ايران بوديم كه بنابر گزارش دبيركل وقت سازمان ملل متحد طرف اشغالگر عراق بود، عراقي كه از حمايت جهانيان و طرف‌هاي مختلف در صحنه بين‌المللي برخوردار بود و جوانان بسياري از اين مرز و بوم را به شهادت رساند. پاسخ اين جنایت‌ها را چه كسي بايد بدهد؟

تنها اصل حفظ امنیت رژیم صهیونیستی، معیار تصمیم‌گیری مسایل دنیا است

سفیر سابق کشورمان در لبنان اظهار کرد: جمهوري اسلامي ايران خود قرباني تروريسم است و به شدت در جهت رويارويي با گروه‌هاي تروريستي عمل مي‌كند اما در دنياي امروز اساسا به نظر مي‌رسد كه قانون جنگل حاكميت دارد يعني قطعنامه‌هاي بين‌المللي بر اساس منافع و مصالح رژيم صهیونیستی است.

وی اضافه کرد: اساس يك اصل در دنيا معيار تصميم‌گيري در مورد تمامي مسايل دنيا است و آن اصل، اصل حفظ امنيت رژیم صهیونیستی است. روساي جمهور آمريكا هم همگي بر اين مساله تاكيد داشتند كه تامين امنيت رژيم صهيونيستي تامين امنيت آمريكا است و وقتي تامين امنيت رژيم صهيونيستي ملاك و معيار مي‌شود، طبيعي است كه ما شاهد اين ظلم و اجحاف در حق ملل مظلوم جهان بر اقصي نقاط گيتي باشيم.

واقعیت، نفوذ رژیم صهیونیستی در تشکل‌های بین‌المللی است

وی در ادامه درخصوص ضرورت همگرايي كشورهای قربانی ترور با ايران در امر مبارزه با تروريسم تصریح کرد: كشورهاي زيادي قرباني تروريسم هستند. البته باید گفت که يك دست صدا ندارد. تشكل‌هاي مقتضي در صحنه بين‌المللي وجود دارد، از عدم تعهد گرفته تا سازمان همكاري اسلامي تا اتحادیه عرب و خود تشکل سازمان ملل متحد که بایستی در امر مبارزه با تروریسم پیشتاز و حامی کشورهایی که قربانی ترور بوده و قربانی ترور واقع شدند، باشند اما واقعیت این است که در تشکل‌های بین‌المللی شاهد نفوذ و حضور قابل توجه رژیم صهیونیستی و هم‌پیمانان آن هستیم و معمولا آن تصمیماتی اتخاذ می‌شود و تصمیمات اتخاذ شده‌ای به مرحله اجرا در می‌آید که برخلاف مصالح و منافع رژیم صهیونیستی نباشد و اگر در این راستا باشد، در واقع یا اساسا آن تصمیم درباره آن اتخاذ نمی‌شود و یا اگر تصمیم گرفته شود، به مرحله اجرا در نمی‌آید.

اگر جامعه بین‌الملل نسبت به رویارویی واقعی با تروریسم تصمیمات جدی اتخاذ می‌کرد، وضعیت اینطور نبود

رکن‌آبادی گفت: بنابراین اتحاد کشورهای مختلف جهان با یکدیگر و پیوستن آنها به تشکلی که بتواند همه آنها را منسجم کند، لازم و ضروری است. حضور موثر در کنگره ۱۷ هزار شهید ترور و برگزاری نشست‌های مختلف در مناطق مختلف جهان می‌تواند در جهت کاستن ضربات گروه‌های تروریستی بر ملل مظلوم و بی‌گناه جهان تاثیرگذار باشد. ما شاهدیم که در منطقه تدمر سوریه، داعش در یک روز ۴۰۰ نفر را اعدام کرد و گروه‌های تکفیری به جنایات مختلفی دست می‌زنند. اگر جامعه بین‌المللی نسبت به رویارویی واقعی و حقیقی با تروریسم تصمیمات جدی اتخاذ می‌کرد و حساسیت نشان می‌داد، وضعیت اینطور نبود که ما الان می‌بینیم.

این دیپلمات کارکشته کشورمان افزود: سکان این موضوع در دست رژیم صهیونیستی و هم‌پیمانان آن قرار گرفته و طبیعی است تا زمانی‌که این رژیم و هم‌پیمانانش سکان‌دار مساله تروریسم هستند وضعیت دنیا همین چیزی است که ما الان شاهد آن هستیم. کشورها باید همه به تحرک درآیند و با همبستگی با یکدیگر متحد شوند و تنها شعار مبارزه با تروریسم سرندهند بلکه به صورت عملی وارد میدان مبارزه با تروریسم خانمان برانداز شوند؛ در این صورت می‌توانیم امیدوار باشیم که اقدام جدی برای رویارویی با این پدیده صورت می‌گیرد.

تا زمانی‌که گروه‌های تروریستی، گروه‌هایی آزادی‌خواه معرفی شوند، دستاوردی حاصل نخواهد شد

مديركل اسبق خاورميانه وزارت امور خارجه در پاسخ به این سوال که منظور از انجام اقدامات جدی چیست و آیا با وجود انفعال سازمان ملل انجام اقدامات از سوی کشورها امکان‌پذیر است،‌ گفت: اصل اول تبیین و روشنگری آن چیزی است که امروز در حال رخ دادن است. امروز امپریالیسم رسانه‌ای جهان، در جهت وارونه جلوه دادن حقایق عمل می‌کند. آنها گروه‌های مبارز و مقاوم علیه اشغالگر را تروریسم، و تروریست‌ها را به عنوان افراد آزادیخواه معرفی می‌کنند. چنانچه در عراق و سوریه شاهد بودیم، اعلام کردند گروه‌های تکفیری، تروریست نیستند بلکه اینها گروه‌های آزادیخواه و آزادی‌طلب هستند. تا زمانیکه این واژه‌ها این چنین معنا شوند، طبیعتا هیچ‌گونه دستاوردی برای مردم حق طلب کشورهای مختلف جهان حاصل نخواهد شد.

برای رساترکردن صدای کشورهای قربانی ترور باید خلاقیت به خرج داد

وی ادامه داد:‌ اقدام جدی این است که ابتدا همه کشورها دست به دست یکدیگر بدهند و در جهت رویارویی با تروریسم اقدام کنند چون اساسا کشورهای قربانی تروریسم از صدای رسایی در صحنه جهانی برخوردار نیستند که دنیا صدای آنها را بشنود. رسانه‌های طرف مقابل حامی صهیونیست، صدایش خیلی زودتر و بیشتر از طرف مظلوم به گوش جهانیان می‌رسد. در این ارتباط باید خلاقیت و ابتکار به خرج داد و در جهت تبیین واقعیت‌های موجود تروریسم، همایش‌ها و میزگردهای متعددی در سراسر جهان برگزار شود. خوشبختانه امروز دنیا به شبکه‌های مجازی و اجتماعی مجهز است و باید حداکثر استفاده از این شبکه‌ها را با حضور کارشناسان برجسته این موضوع داشت و از آن برای پاسخگویی به شبهات در این باره استفاده کرد.

جای دارد تا نامه رهبری به جوانان اروپا و آمریکای شمالی مستمرا از سوی رسانه‌ها کار شود

رکن‌آبادی در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه اطلاع‌رسانی دومین کنگره بین‌المللی ۱۷۰۰۰ شهید تروربا اشاره به نامه مقام معظم رهبری به جوانان اروپا و آمریکای شمالی تصریح کرد: جای دارد تا این نامه به صورت مستمر از سوی رسانه‌های مختلف کار شود تا دنیا بداند نیات حقیقی جمهوری اسلامی ایران چیست؟ تروریسم چیست؟ و چه اهدافی را دنبال می‌کند؟ و چه اقداماتی برای به انحراف کشاندن جوانان در سراسر جهان انجام می‌شود. اینها مسایلی است که در این کنگره ها باید بحث شود. این بحث‌ها هم نباید پشت درهای بسته باشد بلکه باید به گوش همه جهانیان برسد که نظام جهانی سلطه چگونه در جهت ارتکاب جنایات خودش در حق بشریت از هر وسیله‌ای بیشترین استفاده را می‌برد.