در گفت‌وگو با ایسنا

خالد قدومی: مشعل از زمان روی کار آمدن سلمان، سفری به عربستان نداشته است

ايران,عربستان,حماس

روز شنبه دادگاه تجدیدنظر «منطقه عابدین» در مصر حکم درج نام «جنبش حماس فلسطین» در لیست سازمان‌های تروریستی این کشور را لغو کرد.

به گزارش خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دادگاه امور فوریتی قاهره که مسئول رسیدگی به پرونده‌های امنیتی و مهم در مصر است فوریه گذشته با صدور حکمی جنبش حماس را به عنوان یک سازمان تروریستی اعلام و هرگونه تعامل با این گروه را جرم اعلام کرده بود اما دادگاه تجدیدنظر عابدین این حکم را لغو کرد.

حاکمان نظامی مصر مدعی هستند که حماس در ناآرامی‌های پس از برکناری محمد مرسی، رئیس جمهور مخلوع مصر دست داشتند. صدور این حکم با واکنش گروه‌های مختلف فلسطینی مواجه شد و حماس نیز چندی پیش از سلمان بن عبدالعزیز پادشاه عربستان و نبیل العربی دبیرکل اتحادیه عرب خواسته بود تا به مداخله فوری برای لغو این حکم بپردازد.

بر اساس این گزارش پس از حکم دادگاه تجدیدنظر منطقه عابدین، سامی ابوزهری سخنگوی جنبش حماس از این اقدام دادگاه مصر استقبال کرد و گفت این اقدام نشانه پایبندی قاهره به نقش ملی خود در قبال مسأله فلسطین است و پیامدها و نتایج مثبتی برای روابط میان قاهره و مصر خواهد داشت.

از دیگر سو، اسامه حمدان، مسئول مناسبات خارجی جنبش مقاومت اسلامی فلسطین، حماس روز یک‌شنبه از دیدار مسئولان عالیرتبه مصری از جنبش حماس به منظور بحث و بررسی نحوه تقویت روابط دوجانبه خبر داد.

وی در گفت‌وگو با شبکه ماهواره‌ای الأقصی ضمن استقبال از اقدام دادگاه استیناف قاهره، تأکید کرد: مصر حماس را در جریان تصمیم خود برای بهبود روابط دوجانبه قرار داده است.

وی همچنین گفت: این جنبش به هیچ وجه با هیچ طرف عربی خصومت ندارد و جنگ اصلی آنها تنها با دشمن غاصب صهیونیستی است.

خالد قدومی، نماینده جنبش مقاومت فلسطین (حماس) در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در ارتباط با اقدام دادگاه استیناف قاهره و خارج کردن نام حماس از فهرست سازمان‌های تروریستی، گفت: ما از این تصمیم دادگاه مصر استقبال می‌کنیم و این یک اقدام در مسیر درست بوده است.

وی با بیان این‌که جنبش حماس یک جنبش مشروع مقاومتی از حیث قوانین بین‌المللی در راستای دفاع از حق مشروع ملت فلسطین است، تصریح کرد: هرگونه اتهام زنی به مقاومت بی‌شک نه به سود ‌آرمان فلسطین است و نه به سود مناسبات و برادران مصری است. بلکه به طور حتم به سود رژیم صهیونیستی است. از این‌رو از این اقدام استقبال می‌کنیم و انتظار داریم که روابط بین ما و مصر بر اساس مصالح امت اسلامی و تحقق حقوق حقه ملت فلسطین مدیریت شود.

خالد قدومی به پیشینه تاریخی مناسبات حماس و مصر اشاره کرد و گفت: جنبش حماس همواره مصالح ملت خود را مراعات کرده و در هیچ یک از مسائل داخلی دیگران دخالت نمی‌کند و نمی‌کوشد علیه طرفی در قبال طرف دیگری محسوب شود. بلکه قطب‌نمای آن فلسطین است.

نماینده جنبش حماس در تهران، ادامه داد: روش ما مبتنی بر وحدت بخشیدن به امت اسلامی، تشریک مساعی و تلاش در راستای تحقق این اهداف، رهایی مسجدالأقصی و باز گرداندن آن به دنیای اسلام است.

در اوایل هفته جاری منابع آگاه وابسته به شورای همکاری خلیج فارس از سفر محرمانه خالد مشعل رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس در عربستان و دیدارش با مقامات بلندپایه این کشور خبر دادند.

این منابع اعلام کردند خالد مشعل در سفری محرمانه به عربستان با برخی از مقامات این کشور از جمله محمد بن نایف ولیعهد، محمد بن سلمان، معاون ولیعهد این کشور در رابطه با موضوعات مختلف گفت‌وگو کرد. این منابع آگاه مدعی بودند که این سفر به وساطت قطر و با هدف بهبود روابط جنبش حماس و عربستان صورت گرفته است.

خالد قدومی در ادامه گفت‌وگوی خود با خبرنگار ایسنا با رد این اخبار گفت: از زمان روی کار آمدن ملک سلمان، پادشاه عربستان هیچ‌گونه دیدار و سفری از سوی جناب خالد مشعل به پادشاهی عربستان سعودی صورت نگرفته است.

وی با بیان این‌که جنبش حماس به دنبال روابط حسنه با امت عربی و اسلامی است، ادامه داد: از همین‌جا به کلیه دولت‌های عربی و اسلامی نقش‌شان را در یاری رساندن به آرمان فلسطین و حقوق حقه مردم فلسطین یادآوری می‌کنم و آنچه که اخیراً در رسانه‌ها در خصوص روابط با پادشاهی عربستان سعودی بیان شده از باب یادآوری است که این کشور اسلامی که از کشورهای مهم در منطقه است به نقش خود در باب مسأله فلسطین که یک مسأله محوری در جهان عرب و اسلام است عمل نماید.

خالد قدومی با ابراز امیدواری مبنی بر این‌که شاهد روابط وحدت‌بخش بین کشورهای اسلامی باشیم، تأکید کرد: تنها برنده اختلافات بین امت اسلامی رژیم صهیونیستی است و این اختلافات بدون شک باعث به تأخیر افتادن رهایی فلسطین و بازپس‌گیری حقوق حقه مردم فلسطین می‌شود.

انتهای پیام

کد N849580