در روز اول نشست جی هفت چه گذشت

سیاسی

نبردها در اوکراین، در کنار اختلافات میان یونان و شرکای اروپای‌ اش در مورد بدهی‌های آن کشور، اهم گفتگوهای سالیانه سران گروه ۷ را در نخستین روز از گردهمایی آنها تشکیل می‌داد.

خبرگزاری مهر- گروه بین الملل: سران هفت اقتصاد بزرگ جهان که در آلمان گرد آمده‌اند، تاکید کردند تا زمانی‌که مسکو و جدایی‌ طلبان اوکراین، پایبندی کامل خود را به توافق مینسک نشان ندهند، تحریم‌ها علیه روسیه ادامه پیدا خواهد کرد.

میزبان دیدار سال جاری، آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان است که همراه با رهبران آمریکا، بریتانیا، ژاپن، ایتالیا، کانادا و فرانسه در جنوب آلمان به سر می‌برد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه با وجود گفته‌های اخیر ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، که «جای نگرانی از روسیه وجود ندارد»، اما با افزایش مجدد تنش‌ها در شرق اوکراین، هراس از شکست توافق‌نامه آتش‌بس مینسک، فزونی یافته است. توافقی که با کمک آلمان و فرانسه و حضور طرف‌های اوکراینی و روسیه، چهار ماه پیش، در بلاروس منعقد شده بود.

آنگلا مرکل به شبکه تلویزیونی زی‌د‌ی‌اف آلمان گفته است لزوم فرستادن پیامی قوی به مسکو را انتظار دارد. او افزوده است که تحریم‌ها باید به هدفی که دارند برسند.

خبرگزاری رویترز می‌گوید سران اتحادیه اروپا در ماه مارس گذشته توافق کردند که تحریم‌ها علیه روسیه، تا زمانی که مفاد توافق‌نامه مینسک به طور کامل رعایت نشود، ادامه یابد. تحریم‌هایی که عملا تا پایان سال تمدید شده است اما همچنان باید در این مورد تصمیم رسمی گرفته شود.

به تازگی بر خشونت‌ها و تنش‌ها در شرق اوکراین، میان جدایی‌طلبان و نیروهای دولتی اوکراین، افزوده شده است. ناظران اروپایی، جدایی‌طلبان را عامل تشدید تنش‌ها می‌دانند. اما روسیه در موارد گوناگون دولت اوکراین را متهم به اعمال خشونت‌ها در شرق کشور خود کرده است.

در میان رهبران دیگر کشورها که در آلمان حضور دارند و قرار است مسائل آنها نیز بخش مهمی از مذاکرات را تشکیل دهد، حیدر عبادی، نخست‌وزیر عراق، و محمدو بوهاری (محمد بخاری)، رئیس‌جمهوری نیجریه است.

پیشروی‌های گروه تروریستی داعش در عراق و بوکو حرام در نیجریه، به نگرانی‌های جهانی دامن زده است و سران اقتصادهای بزرگ جهان بار دیگر بر موضوع مبارزه با افراطیون متمرکز خواهند شد.

از دیگر مسائل مهمی که قرار است بخشی مهم از دیدار سران گروه ۷ را تشکیل دهد، تغییرات اقلیمی و نحوه مبارزه با آن است. بنا بر گزارش‌ها آنگلا مرکل و فرانسوا اولاند، رئیس‌جمهوری فرانسه، در تلاش هستند تا قدرت‌های اقتصادی به نتیجه‌ای در این مورد برسند، پیش از آنکه نشست سازمان ملل در این مورد در پاریس برگزار شود.