سازمان ملل: طرف‌های غیر یمنی در ژنو حضور نخواهند داشت

یمن

فرستاده سازمان ملل به یمن در سفرش به دوحه اعلام کرد: مذاکرات ژنو تنها میان طرف‌های یمنی خواهد بود و تعیین 14 ژوئن به عنوان موعد مذاکرات بنا به توافق میان طرف‌های مختلف صورت گرفته است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اسماعیل ولد الشیخ احمد، فرستاده سازمان ملل به یمن در جریان سفرش به قطر در مصاحبه با شبکه خبری الجزیره تاکید کرد: به عقیده من مذاکرات تنها باید میان طرف‌های یمنی و نه هیچ طرف یا کشور خارجی صورت گیرد.

وی در این مصاحبه که پس از دیدارش با خالد العطیه، وزیر خارجه قطر در دوحه صورت گرفت افزود: ما پس از دیدارها و گفت‌وگوها در ریاض، صنعاء و عمان با تمامی طرف‌های یمنی توافق کردیم که مذاکرات 14 ژوئن (24 خرداد) برگزار شود و این مساله براساس درخواست عبدربه منصور هادی، (رئیس جمهوری مستعفی یمن) و دبیرکل سازمان ملل که خواهان حضور در جلسه افتتاحیه مذاکرات است صورت گرفت.

ولد الشیخ احمد، تاکید کرد: هیچ گونه طرف غیر یمنی در مذاکرات ژنو حضور ندارد و سازمان ملل به نقش خود در تسهیل این مذاکرات عمل می‌کند. مشورت‌ها و گفت‌وگوهایی با تمامی طرف‌های یمنی صورت گرفته و آن‌ها از این مذاکرات استقبال کردند اما به عقیده ما مذاکرات باید تنها میان خود یمنی‌ها باشد.

اخیرا جنبش انصارالله یمن و دولت مستعفی این کشور با شرکت در مذاکرات ژنو برای حل بحران یمن موافقت کردند.

فرستاده سازمان ملل به یمن همچنین در سفرش به قطر با خالد العطیه، وزیر خارجه قطر در دوحه دیدار و با وی در خصوص آخرین تحولات یمن و تلاش‌های سازمان ملل برای برگزاری مذاکرات ژنو بحث و تبادل نظر کرد.

ولد الشیخ احمد پیش از این نیز مذاکراتی را در عمان و امارات با هدف فراهم آوردن مقدمات نشست ژنو انجام داده بود.

انتهای پیام

کد N849369