حائری‌شیرازی:

مساجد را مرکز اموات و ختم‌ها کرده‌ایم/ مسجد باید تالار و اینترنت داشته باشد

مساجد,مركز رسيدگي به امور مساجد,دهه تکریم و غبارروبی مساجد

یک استاد حوزه گفت: ما مساجد را مرکز اموات و ختم‌ها کرده‌ایم، در حالی که باید در این مکان عقد و عروسی انجام شود، زیرا اگر این مراسم‌ها در مسجد باشد، تمام آن نکات اخلاقی رعایت می‌شود.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، آیت‌الله محی‌الدین حائری‌شیرازی در گفت‌وگویی گفت: وقتی عده‌ای به امام جماعت اقتدا می‌کنند، امام جماعت ظرف وسط می‌شود و مؤمنان هم ظروف مرتبط هستند، اگر 50 ظرف را به یک ظرف مرتبط کنیم، خود به خود آن 50 ظرف با یکدیگر مرتبط می‌شوند و آب در یک ظرف می‌ایستد. بنابراین مسجد محل ارتباط دل‌های مؤمنان به یکدیگر است.

وی با تأکید بر این‌که «مسجد باید کانون اخوت و دوستی شود» افزود: مسجد باید بانک اطلاعاتی شود، یعنی هر کس هر چیزی گم کرده است، در مسجد پیدا کند. توان‌دارها وقتی به مسجد می‌آیند به ناتوان‌ها کمک کنند، مأمومین در مسجد می‌توانند با توانمندها ارتباط بگیرند و از آن‌ها برای ناتوان‌ها کمک بگیرند.

حائری‌شیرازی با اشاره به این‌که «مسجد مکانی است که در آن امور را حل و فصل می‌کنند» خاطرنشان کرد: در زمان پیامبر(ص) هر وقت نماز جماعت برگزار می‌شد و می‌خواست اتفاق جدیدی بیفتد، بعد از نماز، حضرت سخنرانی و مسائل جدید را مطرح می‌کردند و مأموریت جدید را به مردم می‌گفتند، بنابراین در عصر ما مسجد باید کانون اجتماع مؤمنان باشد.

وی ادامه داد: مسجد باید پارکینگ داشته باشد تا مردم بتوانند هنگام نماز ماشین‌هایشان را در جوار مسجد بگذارند، مسجد باید رستوران داشته باشد که بتواند یک تنوعی در آنجا داشته باشد، مسجد باید تالار داشته باشد که بتواند مراسم عقد و عروسی را در آنجا برگزار کند.

این استاد اخلاق با اشاره به برخی آسیب‌های مجلس شادی مانند عقد و عروسی در جامعه بیان کرد: ما مساجد را مرکز اموات و ختم‌ها کرده‌ایم، در حالی که باید در این مکان عقد و عروسی انجام شود، زیرا اگر این مراسم‌ها در مسجد باشد، تمام آن نکات اخلاقی در مسجد رعایت می‌شود، مسجد باید مجهز به پروژکتور باشد تا فیلم‌ها و مستندهای مفید را پخش کند،‌ مسجد باید محلی برای نمایش فیلم‌ها داشته باشد.

وی مجهز بودن مسجد به امکانات اینترنتی و به تبع آن فضای مجازی را عامل دیگری برای جذب جوانان به مسجد دانست و افزود: مسجدی کامل است که در تمام شئون زندگی مردم رابط باشد و ارتباط برقرار کند.

حائری‌شیرازی در پایان خواستار فراگیر شدن فرهنگ خادمی مسجد شد و تصریح کرد: مردم همان‌طور که به امامزاده‌ها علاقه‌مند هستند و در آنجا خدمت می‌کنند و خادم افتخاری می‌شوند، چقدر خوب است، برای مسجد هم خادم افتخاری شوند تا ثواب‌هایی که خدمت امامزاده‌ها دارند، این ثواب را در خدمت به مساجد هم داشته باشند. مردم بدانند مسجد خانه محبوب خداست و وقتی آن را پاک و تمیز نگه دارند، خدا دلشان را تمیز می‌کند.

انتهای پیام

کد N849294