عدالت و توسعه دولت اقلیت تشکیل می دهد

سیاسی

یکی از اعضای بلندپایه حزب حاکم عدالت و توسعه ترکیه با اشاره به نتایج اولیه انتخابات پارلمانی در این کشور گفت که این حزب ممکن است دست به تشکیل دولت اقلیت بزند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، این سیاستمدار ترک که خواست نامش فاش نشود گفت: ما توقع داریم که دولت اقلیت را تشکیل داده و انتخابات زودهنگام برگزار کنیم.

براساس نتایج اولیه انتخابات پارلمانی ترکیه، حزب حاکم عدالت و توسعه به رهبری رجب طیب اردوغان در انتخابات پارلمانی این کشور که در روز یکشنبه برگزار شد، ۴۲.۴ درصد آرا را بدست آورده است. این حزب از آنجایی که کمتر از ۵۰ درصد آرا را بدست آورده نیاز دارد تا با دیگر احزاب ائتلاف کند.

این در حالی است که مرات کارایاچین، یکی از اعضای بلندپایه حزب جمهوری خواه خلق که بزرگترین حزب مخالف دولت است، تاکید کرد که رای دهندگان در انتخابات به طرح رجب طیب اردوغان رئیس جمهور برای تغییر سیستم حکومتی از پیام روشنی داده و آن را رد کردند.

بر این اساس رجب طیب اردوغان بدنبال آن است که با تغییر در قانون اساسی ترکیه، نظام پارلمانی در این کشور را به نظام ریاستی تغییر دهد. در حال حاضر قدرت اجرایی در دست نخست وزیر است و سمت ریاست جمهوری مقامی تشریفاتی و فاقد قدرت است.

این در حالی است که حزب چپ‌های دموکراتیک خلق ها (HPD) که از حمایت کردها برخوردار است، شگفتی ساز این دوره از رقابت های انتخاباتی در ترکیه بوده و ۱۲.۶ درصد از آرا را از آن خود کرده است. احزاب برای ورود به پارلمان ترکیه باید بیش از ۱۰ درصد آرا را از آن خود کنند و به این ترتیب حزب چپ های دموکراتیک خلق ها برای اولین بار به پارلمان ترکیه راه خواهد یافت.

در همین رابطه «سیری ثریا اوندر» یکی از نمایندگان این حزب به خبرنگاران گفت که این حزب توانسته است در اولین ورود خود به پارلمان، ۷۹ کرسی از ۵۵۰ کرسی پارلمان بدست آورده است. در همین حال حزب جمهوریخواه خلق که مهمترین حزب مخالف دولت اردوغان محسوب می شود، ۲۵.۱ درصد از آرا را از آن خود کرده است.

در آخرین انتخابات پارلمانی در ترکیه، حزب حاکم بیش از ۵۰ درصد از آرا را از آن خود کرده بود، با این حال نتایج انتخابات اخیر نشان می دهد که از میزان محبوبیت رجب طیب اردوغان و حزب عدالت و توسعه کاسته شده است.

همچنین حزب حرکت ملی که دیگر حزب مخالف دولت ترکیه بوده است ۱۶.۴ درصد از آرا را بدست آورده و به این ترتیب حزب حاکم عدالت و توسعه برای تشکیل دولت نیاز به ائتلاف با مخالفین خود دارد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
[div id='__if72ru4sdfsdfruh7fewui_once']