وزیر خزانه داری آمریکا:

بازرسی‌ها باید از همه مراکز ایران و در هر زمان ممکن انجام شود

سیاسی

وزیر خزانه‌داری آمریکا بر بازرسی های نامحدود از تمامی مراکز ایران تأکید کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روزنامه صهیونیستی جروزالم پست، وزیر امورخزانه داری آمریکا در سخنان خود در چهارمین کنفرانس سالانه جروزالم پست در نیویورک بر بازرسی های نامحدود از تمامی مراکز ایران تأکید کرد.

«جو لو» وزیر خزانه داری آمریکا درباره بازرسی ها گفت: هرگونه توافق هسته ای باید مستلزم نظارت ها و بازرسی های دقیق از همه مکان ها و در هر زمانی که سازمان بین المللی انرژی اتمی صلاح ببیند باشد.

وزیر خزانه دارای آمریکا در پاسخ به اعتراض ها از مذاکرات هسته ای آمریکا با ایران از منظر اقتصادی دفاع و جزییات جدیدی از انتظارات آمریکا از توافق هسته ای با ایران را مطرح کرد.

«جو لو» در ادامه با اشاره به اینکه درباره مکانیسم دقیق بازگشت تحریم ها تا کنون توافقی حاصل نشده است، تصریح کرد: ما در حال ایجاد مکانیسم های دقیقی هستیم که بر اساس آن تحریم های شورای امنیت سازمان ملل متحد قابل بازگشت بوده و هیچ یک از اعضاء ۱+۵ به ویژه چین و روسیه نتوانند تحریم ها را وتو کنند.

وی در این باره مدعی شد: تحریم ها از سال ۲۰۱۲ تا کنون ۱۶۰ میلیارد دلار به درآمدهای نفتی ایران ضرر زده است. حتی اگر ایران صادرات نفت خود را پس از لغو تحریم ها به دو برابر افزایش دهد، بیش از ۳ سال طول می کشد تا بتواند این مبلغ را به دست آورد. لذا باید با هشیاری تمام از سایر ابزارها برای جلوگیری از تأمین فعالیت های ایران در منطقه جلوگیری کنیم.

وی که تلاش می کرد خوشنودی صهیونیست ها در این باره را کسب کند ادعاهای گذشته مقامات این رژیم را مطرح کرد و افزود: ایران با این مبلغ از بی ثباتی در منطقه حمایت می کند.

این مقام دولتی آمریکا پیش بینی کرد ایران درمرحله اول پس از اجرای توافق هسته ای حدود ۱۰۰ میلیارد دلار از درآمدهای خود را دریافت خواهد کرد.

وی سپس در پاسخ به اعتراضات اسرائیلی های حاضر در کنفرانس و منتقدان به مذاکره با ایران افزود: دیپلماسی برای دوستان به کار برده نمی شود، بلکه در برابر رقبا از آن استفاده خواهیم کرد.

وی از سوابق تعهد آمریکا در برابر اسراییل نام برد و از مواضع دولت اوباما درمقابل هیاهوی مخالفان دفاع کرد.