در دیدار با هیات پارلمان اروپا

ظریف: با احساس مسئولیت به درخواست برای مقابله با عامل ناامنی در منطقه پاسخ دادیم

محمدجواد ظريف

المار بروک، رئیس کمیته روابط خارجی پارلمان اروپا که در راس هیاتی متشکل از اعضای پارلمان اروپا در تهران به سر می‌برد، با دکتر محمد جواد ظریف ، وزیر امور خارجه کشورمان دیدار و گفت‌وگو کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) در این دیدار، وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به روند مذاکرات هسته‌ای، رویکرد جمهوری اسلامی ایران به این مذاکرات را سازنده و با حسن نیت توصیف کرد و بر بی اثر بودن فشارها و تحریم‌ها علیه ملت ایران تاکید نمود.

محمد جواد ظریف ضمن تشریح چگونگی به وجود آمدن گروههای تروریستی در سوریه و عراق، این سوالات را مطرح کرد، کدام کشورها از این گروههای تروریستی حمایت کرده؟، تجهیزات وسیع نظامی در اختیار آنها قرار می دهند؟ ، تسهیلات گسترده در اعزام نیروهای داوطلب از اقصی نقاط جهان به سوریه و عراق فراهم می‌آورند و نهایتا از نظر مالی تحت حمایت‌های کم نظیر خود قرار می‌دهند؟

وی با اظهار تاسف از ادامه حمایت‌های مالی برخی از کشورهای منطقه از داعش و دیگر گروه‌های تروریستی اظهار داشت: این درحالی است که شعارهای ضد تروریسم این کشورها همیشه بلند است.

وزیر امور خارجه کشورمان تهدید تروریسم و افراط گرایی را تهدید مشترک همه کشورهای منطقه و غرب برشمرد و در این خصوص خواستار همکاری مشترک همه طرفها در مبارزه علیه این تهدید مشترک شد.

محمد جواد ظریف با تبیین سیاست جمهوری اسلامی ایران در مبارزه با داعش گفت : بی ثباتی و ناامنی در هریک از کشورهای منطقه تاثیر مستقیم و غیرمستقیم بر ثبات و امنیت ما می گذارد ، لذا با احساس مسئولیت به درخواست برادران‌مان در مقابله با عامل بی ثباتی و ناامنی پاسخ دادیم .

وی در این رابطه از سیاست های برخی از کشورهای منطقه در مقابله با گروههای تروریستی انتقاد کرد و افزود: متاسفانه برخی از کشورهای منطقه ما تصور می کنند امنیت را می توانند با ناامنی دیگران بخرند.

المار بروک، رئیس کمیته روابط خارجی پارلمان اروپا نیز در این دیدار تصریح کرد: اتحادیه اروپا و جمهوری اسلامی ایران در بسیاری از موضوعات مهم منطقه‌ای می توانند همکاریهای خوبی با یکدیگر داشته باشند.

وی روند مذاکرات و توافق هسته ای را برای اتحادیه اروپا بسیار مهم ارزیابی کرد و اظهار امیدواری نمود با دستیابی به توافق نهایی در موضوع هسته‌ای افق های جدیدی برای همکاری ایران و اروپا در زمینه مسائل دوجانبه، تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی باز شود و مناسبات بین جمهوری اسلامی ایران و اتحادیه اروپا گسترش یابد.

در این دیدار همچنین طرفین پیرامون مسائل مختلف منطقه‌ای و بین‌المللی بحث و تبادل نظر نمودند و وزیر امور خارجه کشورمان به سئوالات تعدادی از نمایندگان پارلمان اروپا نیز پاسخ گفت.

انتهای پیام
کد N848949