تظاهرات ضددولتی دانشمندان روسی: «مشکل پوتین است»

سیاسی

چندین هزار تن از روشنفکران، اندیشمندان و محققان روس در تظاهراتی نادر اعتراضی ضددولتی به راه انداختند چراکه گمان می‌رود پس از سرکوب رسانه‌ها، فعالان حقوق بشر و اپوزیسیون از سوی کرملین، آنها گروه بعدی هستند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری فرانسه، چندین هزار تن از معترضان از جمله دانشمندان و محققان برای بیان نگرانی خود درباره آینده تحقیقات که قربانی سوءمدیریت و بروکراسی بیش از حد شده است، به خیابان‌های مسکو آمدند.

چهره‌های سرشناس اپوزیسیون روسیه از جمله الکسی ناوالنی در میان معترضان حضور داشتند. معترضان پلاکاردهایی با عنوان «مقام‌ها جلوی پیشرفت علم را می‌گیرند» و «پوتین نمی‌تواند مشکلات را حل کند؛ او خود مشکل است» به دست داشتند.

بوریس شترن، دانشمند اختر فیزیک در جمع معترضان گفت: علم به تدریج می‌میرد. دولت و رسانه‌ها به شدت به این امر بی‌توجهی می‌کنند.

این اعتراضات در اصل برای حمایت از یک بنیاد کاملاً خصوصی انجام شد که صاحب 82 ساله آن به نام دیمیتری زیمین به دلیل تامین پروژه‌های علمی روسیه با دریافت پول‌های خارجی مورد انتقاد شدید قرار گرفته است. ماه‌هاست که محققان روسی اعتراضات ضمنی خود را آغاز کرده‌اند اما سرکوب و انتقاد از دیمیتری زیمین خشم و اعتراض آنها را برانگیخت.

وزارت دادگستری روسیه اواخر ماه مه نام زیمین را که سابقاً فعال عرصه ارتباطات بود، در لیست «عوامل خارجی» قرار دارد. این اقدام براساس قانونی انجام شد که می‌گویند هدفش خاموش کردن منتقدان ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه است. براساس گزارش خبرنگار خبرگزاری فرانسه، بیش از 2000 تن در تظاهرات ضددولتی شرکت کردند؛ با این حال فعالان شمار آنها را 3500 تن برآورد کرد.

انتهای پیام

کد N848396