اوباما به دنبال احیای روابط آمریکا- آلمان در حاشیه نشست جی 7

اوباما

رئیس‌جمهوری آمریکا در تلاش است وحدت خود با متحدان غربی خصوصا مرکل را بر سر چالش‌های جهانی در جریان سفر خود به آلمان به نمایش بگذارد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، روابط دو جانبه برلین- واشنگتن با تداوم احساسات ضدآمریکایی در آلمان به دلیل برنامه‌های جاسوسی آمریکا لطمه خورده است. آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان و باراک اوباما قرار است پیش از حضور در نشست گروه هفت با هدف نشان دادن دوستی میان دو کشور سخنانی را درخصوص ائتلاف آلمان- آمریکا مطرح کنند. پس از آن نشست دو روزه خصوصی میان سران گروه هفت در هتل اشلوس المائو در نزدیکی مونیخ برگزار می‌شود.

در واقع نشست مذکور پاسخ به آنچه «نقش روسیه در خشونت‌های شرق اوکراین» خوانده می‌شود، است و همین موضوع محور نشست را شکل می‌دهد.

این دومین سالی است که نشست گروه هشت بدون حضور ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه و با عنوان گروه هفت برگزار می‌شود. سایر اعضای عضو شامل کانادا، ژاپن، انگلیس، فرانسه و ایتالیا است.

از دیگر موضوعات مورد بحث، اقتصاد جهانی، تروریسم و تجارت است. روابط اوباما نسبت به سایر سران به مرکل نزدیکتر است اما پس از افشای جاسوسی‌های آژانس امنیت ملی آمریکا (ان‌اس‌ای) از تلفن شخصی مرکل روابط دو کشور دچار تنش شد.

انتهای پیام

کد N848376