در جلسه علنی امروز؛

دائمی شدن قانون اداره مدارس غیردولتی در دستور مجلس قرار گرفت

سیاسی

لایحه «دائمی شدن قانون تاسیس و اداره مدارس و مراکز آموزشی و پرورشی غیردولتی» در دستور کار نمایندگان قرار گرفت.

به گزارش خبرنگار مهر، در جلسه علنی امروز مجلس گزارش شور دوم کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری درباره لایحه تمدید مهلت اجرای آزمایشی قانون تاسیس و اداره مدارس و مراکز آموزشی و پرورشی غیردولتی که پیش از این فوریت آن در صحن علنی به تصویب رسیده بود و با عنوان لایحه «دو شوری» به کمیسیون آموزش  و تحقیقات ارجاع شده بود، در دستور کار نمایندگان قرار گرفت.

بر اساس گزارش کمیسیون آموزش و تحقیقات، این لایحه پس از بحث و بررسی با حضور کارشناسان، به لایحه «دائمی شدن قانون تاسیس و اداره مدارس و مراکز آموزشی و مراکز پرورشی غیردولتی» تبدیل شد.

در جلسه امروز نمایندگان ماده واحده لایحه و 10 بند از آن را بررسی کردند و ادامه بررسی این لایحه به جلسه بعدی موکول شد.

عبدالوحید فیاضی سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در هنگام بررسی این لایحه در سخنانی با بیان اینکه بخش مهمی از مشارکت مردمی در آموزش و پرورش با استفاده از مدارس غیردولتی انجام می‌شود، اظهار داشت: قانون تاسیس و اداره این مدارس ابتدا پنج سال دوره اجرای آزمایشی داشته است و مجلس نیز پس از انقضای این مهلت، تاکنون دو بار مهلت اجرای آزمایشی قانون را تمدید کرده است و در حال حاضر مدارس غیردولتی با خلاء قانونی مواجه هستند.

وی با اشاره به سهم بالای این مدارس در توفیقات نظام آموزشی و نیز پوشش تحصیلی دانش‌آموزان، بر دائمی شدن قانون تاسیس و اداره این مدارس تاکید کرد.

فیاضی همچنین تصریح کرد: بسیاری از تخلفات و گرفتاری‌هایی که در رابطه با مدارس غیرانتفاعی (غیردولتی) مورد اعتراض مردم است، ناشی از همین خلاء قانونی در اداره این مدارس بوده و لذا از نمایندگان درخواست دارم نسبت به دائمی کردن قانون تاسیس و اداره این مدارس اقدام کنند تا ابزار مناسبی برای حل مشکلات آنها فراهم شود.

وی اضافه کرد: این مدارس در حال حاضر نیاز به صدور و تمدید مجوز و یا دریافت تسهیلات دارند که به خاطر خلاء قانونی موجود برای اداره آنها، امکان انجام این امور فراهم نیست و بنابراین، دائمی شدن قانون مربوط به این مدارس ضروری است.