تجاوز جنگنده‌های سعودی به حریم هوایی عراق

رئیس کمیسیون امنیت و دفاع در پارلمان عراق اعلام کرد که پدافند هوایی این کشور جنگنده‌های عربستانی را که حریم هوایی عراق در جنوب شرق استان الانبار را نقض کرده بودند مجبور به عقب نشینی کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، حاکم الزاملی، رئیس کمیسیون امنیت و دفاع در پارلمان عراق در مصاحبه با خبرگزاری آناتولی ترکیه با اشاره به نقض حریم هوایی کشورش توسط جنگنده‌های سعودی گفت: این جنگنده‌ها با آتش سامانه‌های پدافند هوایی عراق مجبور به عقب نشینی شدند.

الزاملی در خصوص جزئیات این حمله گفت: جنگنده‌های سعودی بر فراز شهر "النخیب" در جنوب شرق استان الانبار به پرواز درآمده بودند که این مساله پدافند هوایی عراق را واداشت تا جنگنده‌های عربستانی را مجبور به عقب نشینی کند و درست یک روز پس از پرواز این جنگنده‌ها، شهر النخیب با کاتیوشا و خمپاره هدف قرار گرفت.

وی افزود: این اقدام عراق را واداشت تا از طرف عربستان و ائتلاف بین‌المللی در مورد علت پرواز جنگنده‌های عربستانی در منطقه‌ای که در آن عملیات نظامی وجود ندارد توضیح بخواهد.

الزاملی عنوان داشت: پدافند هوایی عراق هویت این جنگنده‌ها را شناسایی کرد و طرف سعودی و ائتلاف ضد داعش به دلیل به پرواز درآمدن جنگنده‌ها در آن منطقه عذرخواهی کردند. دولت عراق نیز یادداشت اعتراض خود را به عربستان و ائتلاف ضد داعش به خاطر به پرواز درآمدن این جنگنده‌ها ارائه خواهد داد.

شهر النخیب از مناطق مورد مناقشه میان دو استان الانبار و کربلا قرار دارد و از لحاظ اداری از توابع استان الانبار است.

انتهای پیام

کد N848219