تقدیر نماینده ویژه بان‌کی‌مون از نقش ایران در منطقه

ولایتی: کمک‌های ایران نقش به‌سزایی در بازگشت امنیت به سوریه و عراق دارد

سیاسی

نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور عراق گفت:‌ نقش ایران در حفظ تمامیت ارضی، ثبات و امنیت در منطقه به ویژه در عراق حائز اهمیت است.

به گزارش خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، یان کوبیش، نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور عراق در دیدار عصر شنبه خود با دکتر علی‌اکبر ولایتی، رییس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام به اشاره به نقش ویژه جمهوری اسلامی ایران در مقابله با تروریست‌های منطقه گفت:‌ خطر داعش بسیار جدی بوده و به همین دلیل هم نقش ایران در مبارزه با این گروه تروریستی بیش از پیش اهمیت یافته است.

او با اظهار تاسف از پیچیده‌تر شدن وضعیت در سوریه و عراق تاکید کرد: به طور حتم کمک‌های ایران برای شکست تروریست‌ها و ایجاد ثبات در منطقه حائز اهمیت است.

ولایتی نیز در این دیدار با تاکید بر این که خطر داعش امروز جهانی شده است، خاطرنشان کرد: متاسفانه طبق اطلاعاتی که داریم برخی کشورها از نظر رساندن سلاح،‌ مهمات و تجهیزات و هم‌چنین دادن آموزش‌های ویژه به اعضای داعش اقدام می‌کنند که این برای ما غیرقابل باور است چرا که این گروه تروریستی اقدام به کشتار مردم بی‌گناه می‌کنند.

وی ادامه داد: همان‌طور که بارها اعلام کردیم ایران به سوریه و عراق کمک خواهد کرد. هم‌چنین می‌گویم که اگر کمک‌های جمهوری اسلامی ایران به این کشورها نبود وضعیت آن‌ها به گونه دیگری ترسیم می‌شد بنابراین کمک‌های جمهوری اسلامی ایران به سوریه و عراق برای مقابله با گروه‌های تروریستی نقش به‌سزایی در بازگشت امنیت به این کشورها داشته است.

رییس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان این که برخی کشورهای غربی با حمایت تعدادی از کشورهای منطقه اقدام به تجهیز و اعزام گروه‌های تروریستی به سوریه، عراق و لبنان می‌کنند افزود: آن‌ها به غیر از کشتار مردم بی‌دفاع تلاش می‌کنند تا زیرساخت‌های اجرای نقشه‌های‌شان را عملی کنند.

به گزارش ایسنا، پس از این دیدار، نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور عراق و رییس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام در جمع خبرنگاران حاضر شدند و یان کوبیش با اشاره به دیدارش با وزیر امور خارجه کشورمان از مقام‌های جمهوری اسلامی ایران بابت فراهم آوردن شرایط این دیدارها و گفت‌وگو قدردانی کرد و هم‌چنین تاکید کرد که سازمان ملل خواهان آن است که با همکاری کشورهایی مانند ایران انسجام حاکمیت را به عراق بازگرداند.

وی هم‌چنین از کمک‌های بشردوستانه ایران به مردم عراق تشکر کرد و گفت:‌ ایران در زمینه مبارزه با یک دشمن مشترک به نام داعش کمک های زیادی را به عراق انجام داد.

یان کوبیش خاطر نشان کرد: من به عنوان نماینده ویژه سازمان ملل در امور عراق تلاش می کنم تا از سایر کشورهای همسایه نیز برای بهبود وضعیت عراق کمک بخواهم چرا که متاسفانه وضعیت در سوریه و عراق بسیار پیچیده شده است و به طور حتم کمک های ایران و سایر کشورها می تواند منجر به شکست تروریست در منطقه و ثبات و امنیت در این کشورها شود.

ولایتی نیز در جمع خبرنگاران در رابطه با دیدار یان کوبیش توضیح داد که هر دو طرف بر سر برخی مسائل توافق داشتند که از آن جمله می‌توان به راه‌حل صلح‌آمیز و از طریق گفت‌وگو برای حل مسائل در عراق اشاره کرد و این که حل بحران در عراق راه‌حل نظامی ندارد.

او ادامه داد: هم‌چنین با نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور عراق بر این موضوع توافق داشتیم که ایران، کشورهای منطقه و سازمان ملل از اتحاد و همبستگی بین اقوام مختلف در عراق حمایت می کنند و هم‌چنین این که داعش یک تهدید جهانی محسوب می‌شود و همه کشورهای جهان برای مقابله با این گروه تروریستی اقدام کنند تا سرانجام دولت قانونی عراق در این کشور امور را در دست بگیرد.

ولایتی گفت:‌ آقای حیدر العبادی هم از این که ایران به دولت عراق برای مقابله با تروریست ها کمک می‌کنند خشنود است و این خشنودی را هم در کنفرانس در فرانسه اعلام کردند.

وی در پایان تاکید کرد: ایران با هر نوع کمک بین‌المللی که به مقابله با تروریست و بازگرداندن امنیت و صلح در عراق بینجامد و هم‌چنین کمک کند تا نیروهای مستقل عراقی در این کشور روی کار بیایند موافق است. هم‌چنین باید بگویم که نیروهای مردمی عراق نیز سهم مهمی در مقابله با گروه‌های تروریستی در این کشور داشتند.

انتهای پیام

کد N847728