رهبر قبرس ترک‌نشین: می‌توان به درگیری‌های قبرس ظرف چند ماه خاتمه داد

رهبر قبرس ترک‌نشین با ابراز امیدواری نسبت به آینده گفت: من جادوگر نیستم اما با حمایت برخی می‌توان به درگیری 41 ساله قبرس طی چند ماه خاتمه داد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، مصطفی آکینجی، رهبر جدید قبرس ترک‌نشین این روزها برای اولین دیدارش با بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل در نیویورک به سر می‌برد.

آکینجی در گفت‌وگو با خبرگزاری فرانسه ضمن ابراز امیدواری نسبت به روند مذاکرات صلح قبرس اظهار کرد: من جادوگر نیستم و به سختی می‌توان گفت که مشکل ما تا پایان سال جاری حل می‌شود. اما من می‌توانم بگویم که این مشکل طی ماه‌ها و نه سال‌ها حل می‌شود.

این در حالی است که یونانیان و ترک‌ها بیش از 40 سال است که به صورت جداگانه زندگی می‌کنند. تلاش‌های بسیاری برای ایجاد یک توافق بین دو طرف ترک و یونانی قبرس انجام شد اما تاکنون هیچ‌یک به نتیجه نرسیده است. در آخرین مجموعه از تلاش‌ها برای اتحاد قبرس، کوفی عنان دبیرکل وقت سازمان ملل پیشنهاد دولت فدرال را مطرح کرد که از سوی یونانیان قبرس رد شد. اما با گذشت زمان اکنون آکینجی و همتای یونانی‌اش نیکول آناستازیادس، بر ایجاد صفحه جدیدی در تاریخ قبرس متعهد شده‌اند.

رهبر قبرس ترک‌نشین در ادامه مصاحبه‌اش خاطرنشان کرد: بر هیچ کس دیگر پوشیده نیست که مساله‌ای برای گفت‌وگو نمانده چراکه سال‌هاست تمامی سوالات طرفین مورد بحث قرار گرفته است. چیزی که اکنون مورد نیاز است تمایل سیاسی است.

در ابراز این تمایل سیاسی ماه گذشته آکینجی و آناستازیادس در هر دو قسمت ترک و یونانی‌نشین قبرس قهوه نوشیدند. این اولین باری بود که سران قبرس با یکدیگر از «خط سبز» (مرز بین دو قسمت قبرس) عبور می‌کردند.

آکینجی در دیدار با بان کی مون از کارشناسان سازمان ملل خواست تا 28 زمین مین‌گذاری شده در شمال قبرس را پس از اعلام اطلاعات از سوی طرف یونانی پاکسازی کند.

وی در ادامه با اشاره به روند صلح قبرس گفت: این یک روند تحت کنترل رهبرماست اما ما به همکاری گروه‌های مایل نیاز داریم.

به گفته آکینجی از ترکیه، یونان، انگلیس، اتحادیه اروپا، سازمان ملل و پنج عضو دائم شورای امنیت درخواست می‌شود تا برای نهایی شدن توافق به آنها بپیوندند.

در همین حال رهبر قبرس ترک‌نشین در مصاحبه‌ای جداگانه با آسوشیتدپرس با اشاره به مذاکرات پیشین در سال 2004 گفت، درسی که می‌توان از آن مذاکرات گرفت ضرورت وجود رهبری سیاسی در دو قسمت قبرس است تا اهالی قبرس را برای اتحاد مجدد قبرس توجیه کند.

آکینجی در این گفت‌وگو نسبت به گذر زمان هشدار داد و اظهار کرد: گذر زمان به نفع ایجاد صلح و آرامش نیست. با گذشت زمان تاریخ مشترک رو به فراموشی می‌رود و متاسفانه نسل جوان‌تر جدایی را بیشتر ترجیح خواهد داد.

به گفته وی، اگر قبرس اکنون متحد نشود، نسل آینده احتمالاً روند و راه‌حلی کاملا متفاوت در پیش خواهد گرفت که به احتمال زیاد جدایی را به جای اتحاد تقویت می‌کند.

در حال حاضر دو طرف ترک و یونانی‌نشین قبرس توافق کرده‌اند تا با وساطت سازمان ملل دوبار در ماه دیدار و گفت‌وگو کنند. نشست آتی مقامات این دو بخش قبرس 17 ژوئن برگزار می‌شود.

به اعتقاد آکینجی تداوم مشکلات اقتصادی و استفاده از منابع گازی دریای مدیترانه از مهم‌ترین عوامل راضی کردن طرف مقابل برای آمدن به میز مذاکره است.

انتهای پیام

کد N847600