نگرانی هند از اعزام مکرر زیردریایی‌های هسته‌ای چین به اقیانوس هند

اخیرا مقامات هندی نسبت به اعزام مکرر زیردریایی‌های هسته‌ای چین به اقیانوس هند به شدت ابراز نگرانی کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از پایگاه خبری نشنال اینترست، پکن اخیرا اعلام کرده بود که می‌تواند با زیر دریایی هسته‌ای خود هند را محاصره دریایی کند.

این هفته نیز یکی از رسانه‌های هندی به نام (NDTV) به نقل از چند مقام نیروی دریایی ارتش هند اعلام کرد که نیروی دریایی این کشور نگران اعزام مکرر و رو به افزایش زیردریایی‌های هسته‌ای چین به اقیانوس هند است.

در سپتامبر 2013 ، چین برای نخستین‌بار تایید کرد که یک زیر دریایی هسته‌ای‌اش برای پیوستن به عملیات بین‌المللی درگیری با دزدان دریایی در خلیج عدن از اقیانوس هند می‌گذرد.

در سال گذشته مقامات چینی چندین بار به هند اعلام کردند که زیردریایی‌های هسته‌ای کلاس 093 شانگ و 096 هان برای گشت زنی به اقیانوس هند اعزام می‌شوند.

هر دو کشور چین و هند به میزان زیادی در فعالیت‌های تجاری و صادرات خود وابسته به استفاده از دریا و کشتی‌ها هستند؛ به همین دلیل حضور زیردریایی‌های چین، که یکی از رقبای هند به شمار می‌آید، باعث ایجاد نگرانی‌های عمیقی میان مقامات هند شده است.

اخیرا یکی از وب‌سایت‌های نظامی چین نیز بر اساس تحقیقاتی اعلام کرد که چین تنها با انجام 10 حمله‌ی نظامی توسط زیردریایی‌های هسته‌ای خود می‌تواند سواحل شرقی و غربی هند محاصره نظامی کند و تنها تعداد شش زیردریایی چین می‌تواند سه پایگاه نظامی دریایی هند را محاصره کنند.

جوزف مولی؛ رییس عمیات و شناخت منابع و ظرفیت‌های دریایی ارتش آمریکا در گزارش خود به کنگره در مورد زیردریایی‌های هسته‌ای چین بیان کرد:‌ زیردریایی‌های هسته‌ای چین به طرز چشمگیری افزایش یافته است و هم اکنون چین زیردریایی‌های هسته‌ای بیشتر‌ی نسبت به آمریکا دارند اما هنوز از لحاظ کیفی با ما فاصله دارند.

چین هم اکنون سریع‌ترین گسترش نیروهای دریایی هسته‌ای را در سطح جهان دارد.

انتهای پیام

کد N847539