داعش "هاموی"های آمریکایی را به کابوس عراق بدل کرده است

بیش از دو سوم خودروهای زرهی آمریکایی "هاموی" (Humvee) که آمریکا به منظور مبارزه با تروریسم به عراق فرستاده بود اکنون در دست تروریست‌های داعش است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، این گروه تروریستی این خودروها را به یکی از مرگ‌بارترین ابزار جنگی خود تبدیل کرده است: عامل انتحاری.

به گفته حیدرالعبادی، نخست وزیر عراق، داعش حدود 2300 خودرو زرهی هاموی را در دست دارد. گفته می‌شود بیشتر این خودروها پس از حمله داعش به موصل در ژوئن 2014 و به دست این گروه افتاده است.

در کنار استفاده در حملات علیه نیروهای عراقی، این خودروها برای تقویت نیروهای داعش به سوریه نیز فرستاده شده‌اند.

خودروهای آمریکایی هاموی به منظور حمل حجم‌های بالای مواد منفجره و تسلیحات کوچک تولید شده است؛ ویژگی‌هایی که این خودرو را برای داعش به محملی مناسب جهت انجام عملیات انتحاری بدل کرده است.

تاکنون داعش از این خودروها به عنوان وسیله عملیات انتحاری در بمب گذاری‌های متعددی در سوریه و عراق استفاده کرده است. براساس گزارش‌های منتشر شده داعش تاکنون بیش از 30 خودروی بمب گذاری شده در حمله خود به رمادی استفاده کرده است که حامل بسیاری از آنها خودروهای هاموی بوده است. با توجه به اینکه داعش اکنون بیش از 2000 دستگاه خودروی هاموی در دست دارد می‌توان گفت، حملات انتحاری و بمب گذاری فعلا در عراق و سوریه ادامه خواهند داشت.

انتهای پیام

کد N847342