۰

تشدید ناآرامی‌ها در تونس و اعلام منع آمد و شد شبانه

  • ۱۱بازدید
  • ۰ رای
  • ۰ دیدگاه
تونس

در پی شدت گرفتن ناآرامی‌ها در تونس و حمله معترضان تونسی به دو مرکز پلیس در اعتراض به وضع بد معیشتی، وزارت کشور تونس ممنوعیت آمد و شد اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه اینترنتی شبکه خبری الجزیره، وزارت کشور تونس با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که به دنبال حوادث و درگیری‌های شهر "دوز" و به منظور حفظ امنیت عمومی و جان شهروندان، ممنوعیت آمد و شد شبانه اعلام می‌شود.

همچنین این وزارتخانه اعلام کرد که موارد اضطراری پزشکی و صاحبان مشاغل شبانه از این ممنوعیت مستثنی هستند.

یک مسوول در وزارت کشور تونس اظهار داشت: ساکنان معترض شهر "دوز " روز سه شنبه و پس از آنکه نتوانستند با تحصن در داخل شرکت خارجی تولید گاز مانع از فعالیت این شرکت شوند، با پلیس درگیر شدند و درگیری‌ها میان معترضان و نیروهای امنیتی بالا گرفت.

این منبع ادامه داد: معترضان با آتش زدن لاستیک خودروها، راه‌ها را بسته و به سمت نیروهای امنیتی سنگ و کوکتل مولوتوف پرتاب کردند، نیروهای امنیتی تونس نیز به سوی معترضان گاز اشک‌آور پرتاب کردند.

این مقام تونسی افزود: در ابتدای اعتراضات تعداد مخالفان ده‌ها تن بودند که با پیوستن ساکنان شهرهای مجاور تعداد معترضان در روزهای پنجشنبه و جمعه به صدها تن رسید.

طبق گزارش خبرگزاری آناتولی ترکیه صبح روز جمعه نیز دوباره درگیری‌هایی میان معترضان و نیروهای امنیتی که از گاز اشک‌آور برای متفرق کردن آنها استفاده می‌کردند، شکل گرفت و به دنبال آن چندین تن از دو طرف زخمی شدند.

از ماه گذشته، فعالان تونسی در شبکه‌های اجتماعی کمپینی با عنوان «سوخت کجاست» به راه انداخته و افشای پرونده‌های فساد اداری در بخش انرژی و سوخت را از دولت خواستار شدند.

همچنین وزارت کشور تونس اعلام کرد که معترضان خشمگین شهر دوز، به شدت با نیروهای امنیتی درگیر شده و دو مرکز پلیس این شهر و یک خودروی ویژه پلیس را آتش زده و خواستار ایجاد فرصت‌های شغلی شدند. محمدعلی العروی، سخنگوی وزارت کشور تونس تاکید کرد: چند نیروی پلیس در این درگیری‌ها که از کوکتل مولوتوف و نیز تفنگ ساچمه‌ای استفاده می‌شدند، زخمی شدند.

معترضان از دولت تونس خواستند حاشیه‌سازی‌ها را متوقف و فرصت‌های شغلی و کار در شرکت‌های نفتی که در منطقه فعالیت دارند را فراهم کند.

حبیب صید، نخست‌وزیر تونس در واکنش به درگیری‌های شهر دوز گفت: در حال حاضر تونس شرایط سخت و حساسی را پشت‌سر می‌گذارد و این شرایط نیازمند اقدامات فوری و کاربردی برای توقف درگی‌هایی که بخش‌های مختلف کشور و فعالیت‌های زیربنایی را تهدید می‌کند و دولت و نهادهای مختلف آن را هدف گرفته است.

الصید در بیانیه‌ای درباره صد روز اول فعالیت خود در دولت در جلسه اخیر پارلمان گفت: اقتصاد ملی از مشکلات متعددی به ویژه افزایش پدیده تجارت غیررسمی رنج می‌برد که تاثیرات منفی گسترده‌ای بر منابع و ثروت‌های ملی داشته و سالانه بیش از یک میلیارد دلار خسارت به کشور زده است.

نخست‌وزیر تونس با اشاره به بحرانی شدن پدیده قاچاق که به خطری جدی برای اقتصاد ملی و امنیت و ثبات کشور بدل شده، تاکید کرد: دولت خود را ملزم به مقابله با فساد در تمامی ابعاد کرده است.

انتهای پیام

نظر شما چیست؟

اولین نفری باشید که نظر خود را در مورد این مطلب بیان می کند.