انفجار در دیاربکر با 4 کشته و 200 زخمی و تظاهرات گسترده کردهای مخالف اردوغان

در پی کشته شدن چهار تن در انفجار بمب میان کردهای مخالف دولت اردوغان، تظاهرات گسترده‌ای در مناطق کردنشین برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه اسکای نیوز عربی، تظاهرات کردهای خشمگین که دولت را به کوتاهی و دست داشتن در حملات علیه کردها سهیم می‌دانند با دخالت پلیس و نیروهای ضد شورش به خشونت کشیده شد.

این تظاهرات در شهر دیاربکر، بزرگترین شهر کردنشین ترکیه برگزار شد و تظاهرکنندگان شعارهایی را علیه دولت اردوغان سر دادند.

روز گذشته دو انفجار پیاپی در تجمع کردهای حامی حزب دموکراتیک مردم که حزب اپوزیسیون محسوب می‌شود رخ داد که این انفجارها به کشته شدن چهار تن و زخمی شدن نزدیک به 200 تن دیگر انجامید.

مسئولان دولتی مدعی شدند که یک انفجار رخ داده و آن هم به دلیل نقص در یک مرکز تقویت برق در شهر دیاربکر بوده است.

این در حالی است که عکاس انگلیسی که خود در محل حادثه حضور داشته به رویترز گفته است که دو انفجار به فاصله پنج دقیقه در میان تجمع کردها در دیاربکر رخ داده و پس از آن پلیس با شلیک گاز اشک آور با کسانی که از محل حادثه می‌گریختند یا قصد کمک به آسیب دیدگان را داشتند، درگیر شده است.

انتشار چنین گزارش‌هایی باعث خشم ساکنان دیاربکر و برگزاری تظاهرات ضد دولتی شده است که یک روز پیش از برگزاری انتخابات پارلمانی سراسری مسئولان آنکارا را نگران کرده است.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه در گفت‌وگو با شبکه ای تی وی گفت که انفجار به کشته شدن دو تن و زخمی شدن 100 تن دیگر انجامیده و با بازماندگان قربانیان اعلام همدردی کرد.

وی گفت: این بسیار مهم است که تمامی شهروندان ترکیه در رابطه با اقدامات تحریک آمیز هوشیاری خود را حفظ کنند و این گونه اقدامات تضعیف دموکراسی، صلح و برادری در کشور ما را هدف قرار داده است.

وی همچنین از تمامی حامیان خود خواست فردا (یکشنبه) در پای صندوق‌های رای حاضر شوند.

رئیس جمهوری ترکیه گفت: من از شما می‌خواهم که حضوری صد درصدی در انتخابات داشته باشید.

انتهای پیام

کد N846930