نگاهی به زندگینامه طارق عزیز

تسنیم نوشت:

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، رسانه‌های عراقی عصر جمعه از مرگ طارق عزیز وزیر خارجه و معاون نخست وزیر رژیم صدام خبر دادند.

"عادل دخیل" معاون استاندار ذی‌قار عراق امروز جمعه مرگ طارق عزیز معاون نخست وزیر رژیم سابق عراق را اعلام کرد.
دخلیل گفت: اداره زندان الناصریه، طارق عزیز را در پی ابتلا به بیماری گرفتگی رگ‌های قلبی به بیمارستان الحسین در مرکز الناصریه منتقل کرد.

وی تصریح کرد طارق عزیز در سن 79سالگی عصر امروز در بیمارستان الناصریه درگذشت.

دادگاه عالی جنایی عراق بیست و ششم اکتبر، حکم اعدام با چوبه دار تا حد مرگ را برای طارق عزیز در مسئله سرکوب احزاب دینی محکوم کرده بود، این در حالی بود که سوم می 2011، طارق عزیز به حبس ابد محکوم شده بود.

طارق عزیز؛ پل ارتباطی آمریکا و عراق در جنگ تحمیلی

طارق عزیز معاون دیکتاتور سابق عراق بود که در 28 آوریل 1936 میلادی در روستای "تل کیف" از توابع استان موصل از پدر و مادری مسیحی متولد شد. نام اصلی وی "حنا میخائیل" است.
"طارق عزیز" معاون دیکتاتور سابق عراق به‌دلیل وفاداری‌اش به آرمان‌های پان‌عربیسم و ناسیونالیسم عربی در حکومت صدام به مناصب قابل توجهی دست یافت.

طارق عزیز تنها فرد مسیحی حاضر در حلقه نزدیکان صدام بود که در دهه هفتاد میلادی در سمت وزیر اطلاع رسانی، بین سالهای 1983 تا 1991 به‌عنوان وزیر خارجه و در فاصله سال‌های 1979 تا 2003 به‌عنوان مشاور نزدیک به صدام حسین بود. روابط وی با صدام در دهه پنجاه یعنی زمانی که با یکدیگر در حزب بعث بودند شکل گرفت.

وی در سال 2002 حکم بازرسی تسلیحاتی را بدعت خواند و اعلام کرد که از جنگ گریزی نیست و آنچه آمریکا می‌خواهد تغییر رژیم در عراق نیست بلکه تغییر در منطقه است و علت جنگ علیه عراق نفت است.

طارق عزیز تحصیل‌کرده رشته زبان انگلیسی در دانشکده ادبیات در دانشگاه بغداد است و قبل از اینکه به حزب بعث ملحق شود روزنامه نگاری می‌کرد. در اوایل آوریل سال 1980 وی مقابل درب دانشگاه مستنصریه هدف سوءقصد تروریستی قرار گرفت و آن زمانی بود که دانشجویان آماده پذیرایی از وی بودند و فردی بمبی به‌سمت کاروان وی پرتاب کرد و اما وی از ناحیه دست زخمی شد و تعدادی از دانشجویان نیز زخمی شدند.

در 19 مارس 2003 شایعه شد که طارق عزیز در راه کردستان ترور شده است که این شایعه تکذیب شد. وی در 24 آوریل 2003 خود را به نظامیان آمریکایی تسلیم کرد و شبکه سی‌ان‌ان در نوزده مارس 2003 خبر تسلیم وی را مخابره کرد.
طارق عزیز در سال‌های تجاوز عراق به خاک جمهوری اسلامی ایران شرکتی فعال داشته و به‌عنوان پل ارتباطی رژیم بعثی و آمریکا جهت تأمین سلاح‌های کشتار جمعی شناخته می‌شد.

در جریان گفت‌وگوهای محرمانه "طارق عزیز" با مقامات آمریکایی که ریاست آن را "دونالد رامسفلد" وزیر دفاع سابق آمریکا به‌عهده داشت عزیز با خطرناک توصیف کردن دولت ایران گفت: ما یک شریک مطمئن برای آمریکا به حساب می‌آییم و منتظر کمک‌های شما هستیم.

طارق عزیز 74ساله در آوریل 2003 و پس از سقوط نظام صدام تسلیم نظامیان آمریکایی شد و در زندان آمریکایی "کروبر" در غرب بغداد زندانی شد، اما سرانجام به‌همراه 26 مسئول عراقی تحویل مقامات عراقی در زندان "الکاظمیه" داده شد.

وی برای نخستین بار در مارس 2009 میلادی، به‌دلیل ارتکاب جنایت‌های ضدبشری و اعدام 42 تاجر در بغداد در سال 1992، به 15 سال حبس محکوم شد. پس از صدور این حکم، معاون سابق صدام حسین، با طرح ادعای مریضی و پیری، از مقامات عراقی و شخص رئیس جمهور این کشور درخواست آزادی و بخشش کرد که با مخالفت "جلال طالبانی" روبه‌رو شد. ‎

5252

کد N846664