۰

سفیر کشورمان در کویت درباره گفتمان سیاسی امام راحل در خصوص امت واحده

  • ۸بازدید
  • ۰ رای
  • ۰ دیدگاه

ایرنا نوشت:

سفیر جمهوری اسلامی ایران در کویت گفت: گفتمان سیاسی امام راحل(ره) در بستر تحقق 'امت واحده' شکل گرفته است و ایشان همواره بر عنصر وحدت جهان اسلام به عنوان یک نیاز واقعی برای مواجهه با چالش ها و استفاده از فرصت ها تاکید داشته اند.

علیرضا عنایتی روز جمعه به مناسبت بیست و ششمین سالگرد ارتحال ملکوتی بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران طی یادداشتی برای ایرنا نوشت : به این ترتیب نگاه امام بر پیشبرد تبلور ایده جهان شمولی اسلامی در ابعاد سیاسی، اقتصادی، و فرهنگی آن شکل می گیرد و برای تحقق این ایده بر مقوله وحدت به عنوان یک ضرورت اجتناب ناپذیر برای دستیابی به اهداف جوامع اسلامی تاکید می نمایند.

وی ادامه داد: امام در همان اوان انقلاب در سال 1359 در جمع عشایر خوزستان و فارس می فرماید: اسلام آمده است تا تمام ملل دنیا را عرب، عجم، ترک و فارس همه را با هم متحد کند و یک امت بزرگی به نام امت اسلامی در دنیا برقرار کند. نقشه قدرتهای بزرگ آن است که قشرهای مسلمان را به اسم ملت ترک ، ملت کرد ، ملت عرب و ملت فارس از هم جدا و بلکه با هم دشمن کنند و این بر خلاف مسیر اسلام و مسیر قرآن کریم است. تمام مسلمین با هم برادر و برابرند و هیچ یک از آنها از دیگری جدا نیست.

سفیر کشورمان افزود: از منظر امام راحل شرحه شرحه کردن جامعه اسلامی در قالب دیدگاهای ملی- قومی و یا مذهبی- طایفی بر خلاف اسلام قلمداد می گردد. البته در این میان وظیفه همگرایی و جهان شمولی فقط بر عهده دولت ها نیست بلکه نهاد های غیر دولتی ، نخبگان و علما باید احساس مسئولیت نموده و در تبلور ایده امت اسلامی و وحدت جهان اسلام همگرا و همصدا باشند.

عنایتی خاطر نشان کرد: در کلام امام (ره) ، وحدت و همبستگی، و اتحاد و همگرایی یک روش برای رسیدن به هدفی متعالی است و در این دیدگاه دولت ها و ملت ها با در پیش گرفتن روش همگرایانه و پرهیز از اختلافات جزئی و تفاوت های محلی راه را برای رسیدن به هدف عالی که همان امت واحده است هموار می نمایند. البته آنچه امام خمینی ملهم از این جهان وطنی مسلمانان و جهان شمولی اسلامی می دانست یک هدف دست نیافتنی نبود.

وی ادامه داد: ایده امت اسلامی به لحاظ نظری کاملا ممکن است ولی از لحاظ عملی به پیش نیازهای دولتی و غیر دولتی احتیاج دارد ولی امروزه دشواری های زیادی برای تحقق این ایده وجود دارد.

عنایتی ضمن برشمردن تعدادی از چالش های فرارو می نویسد: امروزه دسته بندی های ملی و مذهبی و تضعیف جوامع اسلامی به حد اعلای خود رسیده است و البته این روند تفکیکی به همین جا ختم نمی شود و در صورت عدم درمان این درد ، این تضعیف و تفکیک به درون ملت ها و مذاهب راه می یابد و با دسته بندی اقوام و تفکیک مذاهب ، عنصر ضعف و فتور تار و پود جامعه اسلامی را بیش از پیش تضعیف می نماید . از جوامع اسلامی که دقیقا بر خلاف مسیر تحقق 'امت واحده' حرکت می کنند و واگرایی را به همگرایی، تفرقه را به وحدت، مواجهه با چالشها و مخاطرات بیرونی را به درگیری های درونی ترجیح داده اند، چه انتظاری می توان داشت؟

4949

نظر شما چیست؟

اولین نفری باشید که نظر خود را در مورد این مطلب بیان می کند.