گرامیداشت بیست و ششمین سالگرد رحلت امام خمینی(ره) در تونس

متفکران، اندیشمندان، سیاستمداران و مشتاقان مکتب امام خمینی(ره) در تونس با حضور در مراسم گرامیداشت بیست و ششمین سالروز رحلت بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران که به همت سفارت جمهوری اسلامی ایران در تونس برگزار شد، به بازخوانی اندیشه‌های ایشان پرداختند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، بیست و ششمین سالروز رحلت امام خمینی(ره) در مراسمی که به همت سفارت جمهوری اسلامی ایران در تونس برگزار شد، میزبان متفکران، اندیشمندان و سیاستمدارانی بود که با حضور خود، ضمن گرامیداشت یاد بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران، به بازخوانی اندیشه‌های ایشان در تعامل با مسائل معاصر پرداختند.

در این مراسم که با سخنرانی دکتر مصطفی بروجردی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در تونس آغاز شد، اندیشه‌های امام و نقش ایشان در احیای دوباره جهان اسلام و تعامل مسلمانان با تحولات معاصر مورد توجه و بازخوانی قرار گرفت.

سفیر ایران در تونس در سخنان خود ضمن اشاره به ویژگی‌های شخصیتی امام خمینی(ره) به عنوان تأثیرگذارترین شخصیت معاصر جهان اسلام، حرکت ایشان را که به انقلاب اسلامی در ایران انجامید، نقطه عطف مهمی در تاریخ معاصر ایران و جهان اسلام خواند و افزود: با آنکه سال‌ها از ارتحال آن مرد بزرگ می‌گذرد، اما رسانه‌های جهان همچنان اندیشه‌ها و حرکت تأثیرگذار وی را مورد توجه خود دارند و هزاران طرح پژوهشی و اثر علمی و دانشگاهی درباره انقلاب امام و نقش ایشان در پیشبرد آن نگاشته می‌شود؛ گویی که ایشان زنده است و در عرصه تحولات جهان حضور دارد.

وی در ادامه با اشاره به سه نکته اساسی در ویژگی شخصیتی امام خمینی(ره)، نگاه فرامادی ایشان به حیات بشر، لزوم حرکت در مسیر اراده الهی برای بنای تمدن عظیم و جهانی اسلام، تلاش برای نجات ملت‌ها از ظلم استعمارگران و غارتگران ثروت‌های طبیعی و بالاتر از آن، لزوم اتحاد میان مسلمان را از جمله ویژگی‌های اساسی در تفکر امام خمینی(ره) برشمرد و با اشاره به مسائلی که جهان اسلام امروزه با آن مواجه است افزود: امام معتقد بود در زمانی که مسلمانان با انواع فتنه‌ها از سوی استکبار جهانی مواجه هستند و در شرایطی که رژیم صهیونیستی همچون غده سرطانی کاشته شده در قلب جهان اسلام، سیاست‌های توسعه‌طلبانه خود را پیش می‌برد، پرداختن مسلمانان به درگیری‌های طایفه‌ای و هدر دادن نیروی جهان اسلام، با هیچ منطق عقلانی سازگار نیست.

در ادامه این مراسم، دکتر صادق رمضانی (وابسته فرهنگی ایران در تونس)، دکتر منیر القبطنی، عمر التریکی، حمدی الفاضلی و دکتر سهام عزّوز از اندیشمندان تونسی، به بیان دیدگاه‌های خود درباره امام خمینی(ره) پرداختند.

«سهام عزّوز» که چندی پیش هم سفری به ایران داشته و از بیت امام راحل در جماران دیدار کرده و مرقد ایشان را زیارت کرده بود، با اشاره به دو بُعد علمی فقهی امام و همراهی ایشان با مسائل امت اسلامی، وی را فیلسوف فقها و فقیه فیلسوفان نامید و امام(ره) را نمونه‌ای منحصر به فرد در عرصه‌های مختلف توصیف کرد.

اشاره وی به مسأله فلسطین به عنوان مهمترین مسأله معاصر مسلمانان با نقش بی‌بدیل امام خمینی(ره) در احیای این مسأله در جهان اسلام و حمایت از مبارزه علیه رژیم صهیونیستی همراه بود که به گفته وی تا قبل از انقلاب اسلامی ایران با بن‌بست مواجه شده بود.

در مراسم گرامیداشت بیست و ششمین سالروز ارتحال امام خمینی(ره) که به همت بخش فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در هتل «المشتل» تونس برگزار شد، بیش از 200 نفر از مشتاقان مکتب امام خمینی(ره)، مهمانانی از وزارت خارجه تونس، رهبران احزاب مختلف سیاسی، شخصیتهای فکری و نیز محمد الحصایری، و محمد سعد سفیران سابق این کشور در ایران حضور داشتند.

انتهای پیام

کد N846509