رحیم‌پور: روسیه می‌تواند به پایان جنگ یمن کمک کند

سیاسی

معاون وزیر امور خارجه کشورمان گفت که سازمان همکاری شانگهای ممکن است به اصلی‌ترین رقیب گروه 7 تبدیل شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، ابراهیم رحیم‌پور، معاون وزیر امور خارجه کشورمان در گفت‌وگو با خبرگزاری اسپوتنیک، گفت که سازمان همکاری شانگهای در حال وزن گرفتن در سیاست‌های جهان است و می‌تواند به اصلی‌ترین رقیب گروه 7 تبدیل شود.

رحیم‌پور افزود: با توجه به این‌که کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای و دیگر کشورها خواهان همکاری نزدیک با آن هستند، این سازمان می‌تواند از اهمیت بیشتری در سطح جهانی برخوردار شود.

وی با اشاره به نشست آتی سران کشورهای عضو سازمان همکاری‌های شانگهای، گفت: این نشست می‌تواند شاهد حضور 15 کشور غیرغربی باشد که در مجموع 50 درصد از فعالیت‌های سیاسی، اقتصادی و بشردوستانه جهان را تشکیل می‌دهند.

معاون وزیر امور خارجه کشورمان گفت که اگر عضویت کشورهای جدید در این سازمان پذیرفته شود سازمان همکاری‌های شانگهای به یک نهاد بین‌المللی قوی‌تر تبدیل خواهد شد.

به گزارش اسپوتنیک سازمان همکاری‌های شانگهای در سال 2010 با هدف افزایش سطح همکاری‌های منطقه‌ای تشکیل شد که کشورهای عضو آن عبارتند از روسیه، چین، قزاقستان، قرقیزستان،‌ تاجیکستان و ازبکستان. همچنین ایران، ‌افغانستان،‌ هند، مغولستان و پاکستان کشورهای عضو ناظر در این سازمان محسوب می‌شوند.

رحیم‌پور همچنین به اسپوتنیک گفت: عضویت در سازمان همکاری‌های شانگهای برای ایران نیز سودمند است و کشور ما زمانی پیروز خواهد بود که به عضویت این سازمان درآید. این امر می‌تواند به دستیابی ما به اهداف اصلی‌مان کمک کند.

وی در ادامه اهداف اصلی ایران در این سازمان را اقتصادی، تجاری و امنیتی توصیف کرد.

معاون وزیر امور خارجه ایران، تأکید کرد: ما خواستار این هستیم که سازمان همکاری‌های شانگهای قوی و مستقل باشد و اگر ایران به عضویت این سازمان درآید قادر خواهد بود تا روی برقراری صلح و ثبات در این منطقه کار کند.

رحیم‌پور در ادامه این گفت‌وگو درباره بحران کنونی یمن، گفت: روسیه قدرت کافی برای کمک و پایان دادن به مناقشات در یمن و برقراری صلح در این کشور جنگ زده را دارد.

وی تصریح کرد: ما بر این باوریم که روسیه تمام ظرفیت‌های لازم برای نفوذ و پایان دادن به خونریزی در یمن و برقراری صلح و ثبات در این کشور را دارد.

بر اساس این گزارش یک ائتلاف به رهبری عربستان سعودی و با حضور کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس حملاتی را علیه مردم یمن آغاز کرده‌اند که آمارهای سازمان بهداشت جهانی نشان می‌دهد تاکنون حدود 2 هزار تن در این درگیری‌ها جان خود را از دست داده و بیش از 8 هزار نفر زخمی و مجروح شده‌اند.

نماینده دائم روسیه در سازمان ملل روز چهارشنبه از بان کی مون دبیرکل سازمان ملل خواست تا هرچه فوری مذاکرات صلح در خصوص یمن را برگزار کند.

انتهای پیام

کد N846414