ویتنام به دنبال خرید هواپیماهای غربی برای مقابله با چین

خبرگزاری رویترز به نقل از منابع خبری گزارش داد، دولت ویتنام در حال مذاکره با پیمانکاران دفاعی اروپا و آمریکا به منظور خرید جنگنده، هواپیماهای گشت‌زنی دریایی و پهپادهای غیرمسلح به منظور تقویت استحکامات دفاع هوایی خود در مواجهه با اقدامات چین در آب‌های مناقشه‌برانگیز دریای چین جنوبی است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری رویترز، کشور ویتنام که تجربه زیادی در جنگ دارد، چندی پیش سه زیردریایی جنگی روس کلاس "کیلو" را به دست آورده و قرار است در راستای توافق 2.6 میلیارد دلاری مورد پذیرش قرار گرفته در سال 2009، سه زیردریایی دیگر نیز به دست آورد.

در صورتی که ویتنام نیروی هوایی خود را ارتقاء دهد تبدیل به یکی از ارتش‌های قدرتمند جنوب شرق آسیا خواهد شد.

منابع صنعتی که اطلاع مستقیم از مذاکرات ویتنام داشتند، گفتند که این مذاکرات برای خرید هواپیماهای نظامی که پیشتر گزارش نشده با حضور پیمانکاران دفاعی سوئدی "ساب"، کنسرسیوم "یورو فایتر" اروپا، شاخه دفاعی گروه ایرباس و همچنین شرکت‌های آمریکایی "لاکهید مارتین" و "بویینگ" انجام می‌شود.

این منابع خبری تصریح کردند: پیمانکاران دفاعی در ماه‌های اخیر سفرهای مکرری به ویتنام داشتند هرچند که هنوز برقراری توافقی قریب‌الوقوع نیست. برخی از این منابع تصریح کردند که این مذاکرات همچنان در جریان هستند.

یک پیمانکار دفاعی غربی اعلام کرد: هانوی خواهان مدرنیزه کردن نیروی هوایی خود از طریق جایگزین کردن بیش از 100 جنگنده میگ- 21 روسی و همچنین کاهش اتکا خود به مسکو برای خرید تسلیحات ارتش 480 هزار نفری خود است.

این در حالی است که ویتنام سفارش حدود 12 جنگنده سوخوی مدل SU-30 روسی داده است.

انتهای پیام

کد N846124