پاکستان کمک هسته‌ای به عربستان را تکذیب کرد

واحد مرکزی خبر نوشت:

پاکستان روز پنجشنبه گمانه زنی های مطرح شده درباره ارائه کمک و اطلاعات تسلیحات هسته ای به عربستان سعودی را تکذیب کرد.
مقامات پاکستان با اعلام این مطلب افزودند زرادخانه هسته ای این کشور، تنها در خدمت دفاع ملی پاکستان خواهد بود. این موضوع در حالی اعلام شد که کشورهای قدرتمند جهان و ایران به امضای یک توافق هسته ای نزدیک شده اند.

به گزارش خبرگزاری اسوشیتدپرس از واشنگتن، «اعزاز احمد چودری» وزیر امور خارجه پاکستان در پایان سفر خود به واشنگتن، گمانه زنی های انجام شده در این خصوص را که پاکستان ممکن است تسلیحات هسته ای یا فناوری های پیشرفته مربوطه را به فروش برساند یا به دیگر کشورها انتقال دهد، به شدت تکذیب کرد و آن را بی اساس خواند.

چودری در این باره گفت: «پاکستان با عربستان سعودی در خصوص مسائل هسته ای گفتگو نمی کند.» وی در اشاره به قدرت هسته ای هند به عنوان یک کشور رقیب، گفت زرادخانه هسته ای پاکستان -که بر اساس گمانه زنی های انجام شده دارای بیش از 100 سلاح است- تنها بر تهدیدهای دریافت شده از «شرق» تمرکز دارد.

وزیر خارجه پاکستان افزود این کشور طی سال های اخیر به شدت با گسترش تسلیحات هسته ای مقابله کرده و کنترل های صادراتی را افزایش داده و همچنین با ارائه تمام اطلاعات لازم به سازمان ملل، نظارت هسته ای این سازمان را فراهم کرده است.
وی در ادامه گفت پاکستان اجازه نخواهد داد سلاح هسته ای به دست تروریست ها بیافتد.

پاکستان همواره یکی از بزرگترین تهدیدهای گسترش تسلیحات هسته ای در جهان محسوب می شده که فناوری تسلیحاتی خود را در اختیار کشورهای ایران، لیبی و کره شمالی قرار داده است.

دستگاه اطلاعاتی آمریکا و دیگر کشورها، تلاش بالقوه عربستان سعودی یا دیگر کشورهای عرب را برای استفاده از کمک پاکستان جهت دستیابی به ظرفیت های هسته ای مشابه ایران، تهدیدی مهم می دانند. این در حالی است که آمریکا پیشتر اعلام کرده است تا کنون هیچ شواهدی مبنی بر این موضوع وجود ندارد.

5252

کد N846064