سی ان ان: افزایش اورانیوم غنی شده ایران به چالشی تازه تبدیل شده است

واحدمرکزی خبر نوشت:

سی ان ان گزارش داد موضوع افزایش ذخیره اورانیوم غنی شده ایران به چالشی تازه تبدیل شده است.
به گزارش شبکه تلویزیونی سی ان ان ، کمتر از یک ماه به ضرب الاجل برای رسیدن به توافق هسته ای جامع با ایران باقی مانده است که سوالات جدیدی مطرح می شود. از جمله اینکه آیا می توان به ایران اعتماد کرد و مطمئن بود که ایران ذخیره سوخت هسته ای خود را که قابل استفاده برای تولید بمب اتمی است، رها خواهد کرد و از بین خواهد برد. با وجود اینکه باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا به یکی از برنامه های تلویزیونی اسرائیل گفت ایران در مسیر از بین بردن ذخیره اورانیوم غنی شده خود است، هنوز این تردید وجود دارد. بر اساس توافقنامه موقتی فعلی که میان ایران و قدرتهای جهان وجود دارد، ایران باید فعالیتهای هسته ای خود را متوقف کند. توافق روی میز از ایران می خواهد میزان ذخیره سوخت هسته ای خود را تا نود و شش درصد کاهش دهد اما گزارش جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی نشان داد میزان ذخیره اورانیوم غنی شده ایران در هجده ماه گذشته بیست درصد هم افزایش داشته است.
ماری هارف مشاور ارشد وزارت خارجه آمریکا در کنفرانسی خبری گفت در گذشته آژانس گزارش داده بود این ذخیره بالا رفته و بعدا کاهش یافته است و ایران همیشه شروط را رعایت کرده است.
این مسئله پس از آن به موضوعی داغ و بحث انگیز در فضای مجازی تبدیل شد که نیویورک تایمز گزارش داد مقامات و کارشناسان غربی نمی توانند توضیح دهند چرا ذخیره اورانیوم غنی شده ایران همچنان رو به افزایش است. ماری هارف در توئیتر خود به این مسئله واکنش نشان داد و تاکید کرد این حرف درست نیست. او همچنین این حرف را رد کرد که ذخیره اورانیوم چالش مهم دیپلماتیک و سیاسی برای توافق نهایی است.
نوسان در میزان اورانیوم غنی شده هر چه باشد، ایران هنوز نیاز دارد نه تن ماده هسته ای خود را در چند ماه آینده از بین ببرد.
جوزف سیرینسیانی رئیس صندوق مطالعاتی پلاوشرز گفت ایران از نظر فنی این توان را دارد که پس از توافق نهایی این ذخیره را به حدود صفر برساند. البته این کار سنگینی برای ایران خواهد بود.

4949

کد N845924