لاوروف:

داعش به مرزهای اعضای سازمان شانگهای نزديک شده است

سیاسی

وزیر امور خارجه روسیه خواستار هماهنگی و انسجام کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای برای مقابله با گروه تروریستی داعش شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از تاس، وزیر امور خارجه روسیه خواستار هماهنگی و انسجام کشورهای عضو برای مقابله با گروه تروریستی داعش شد.

«سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه در مصاحبه مطبوعاتی خود پس از اجلاس «امنیت و ثبات در منطقه» سازمان همکاری شانگهای به خبرنگاران گفت: با توجه به نزدیک شدن داعش به مرزهای کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای، باید همکاری ها و هماهنگی بین این کشورها به طور جدی توسعه یابد.

وزیر امور خارجه روسیه گفت: پیشتر تنها القاعده در خاورمیانه به عنوان تهدید اصلی محسوب می شد، اما اکنون داعش اسلحه به دست گرفته و نه در خفا بلکه در انظار جهانیان میدان های نفتی را اشغال و مناطق مختلف کشورها را تصرف می کند و به آسانی به اجرا و تسری افکار و آیین خود می پردازد.

وی تاکید کرد: با توجه به حضور داعش در افغانستان، کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای باید در کمک به افعانستان همکاری های سیاسی تنگاتنگی داشته باشند.

لاوروف در ادامه از آمادگی کامل مسکو برای تقویت همکاری های سازنده با کابل در تمامی زمینه ها خبر داد و افزود: در این همکاری ها باید توجه خاصی به مبارزه با کشت خشخاش برای تولید مواد مخدر داشته باشیم.

به گزارش مهر، سازمان همکاری های شانگهای سازمانی بین دولتی و بین المللی است که ۱۵ ژوئن سال ۲۰۰۱ میلادی در شانگهای چین و با حضور کشورهای قزاقستان، چین، قرقیزستان، روسیه، تاجیکستان و ازبکستان تاسیس شد.

جمهوری اسلامی ایران، افغانستان، پاکستان و هند به عنوان ناظر در این سازمان حضور دارند و در اجلاس آن شرکت می کنند.