توقف همکاری آمریکا با سرویس اطلاعاتی آلمان در عراق

به گزارش یک روزنامه آلمانی، سازمان‌های اطلاعاتی و امنیتی آمریکا همکاری خود با سرویس اطلاعاتی آلمان را در یک زمینه متوقف کرده‌اند که برای حفظ جان سربازان آلمانی در عراق از اهمیت بسیار برخوردار است.

به گزارش یک روزنامه آلمانی، سازمان‌های اطلاعاتی و امنیتی آمریکا همکاری خود با سرویس اطلاعاتی آلمان را در یک زمینه متوقف کرده‌اند که برای حفظ جان سربازان آلمانی در عراق از اهمیت بسیار برخوردار است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، به نوشته روزنامه آلمانی "بیلد"، موضوع بر سر فن‌آوری آمریکایی در عرصه تجسس و کنترل است که برای تامین امنیت سربازان آلمانی در شهر "اربیل" واقع در شمال عراق ضروری است. حدود 100 سرباز آلمانی در شهر اربیل مستقر هستند که به پیشمرگ‌های کرد چگونگی استفاده از سلاح‌های آلمانی را برای جنگیدن با شبه‌نظامیان تروریست داعش آموزش می‌دهند.

یکی از ماموران اطلاعاتی و امنیتی آلمان به روزنامه "بیلد" گفته که فن‌آوری یاد شده، خاص است و آن را به راحتی و در هر کجا نمی‌توان یافت و خرید.

به گزارش "بیلد"، این فن‌آوری برای حفظ جان سربازان آلمانی طی ماموریت‌شان بسیار مهم است. "بیلد" همچنین به نقل از محافل امنیتی آلمان می‌نویسد: «بدون این فن‌آوری آمریکایی ما در آنجا مثل افراد نابینا هستیم.»

روزنامه "بیلد" به نقل از محافل مطلع می‌نویسد که "بی‌ملاحظگی‌های اخیر" باعث شده ‌آمریکا در همکاری با آلمان در زمینه فن‌آوری مزبور تردید داشته باشد. سازمان‌های اطلاعاتی و امنیتی آمریکا در حال تجدید نظر در مورد همکاری خود با آلمان هستند، چون بارها اطلاعات سری کمیسیون تحقیقات پارلمانی درباره آژانس امنیت ملی آمریکا در آلمان انتشار یافته و به اطلاع عموم رسیده است.

آمریکا هنوز به درخواستی که چند هفته پیش سرویس اطلاعاتی آلمان فرستاده، واکنشی نشان نداده است. یک مامور اطلاعاتی و امنیتی آمریکایی به "بیلد" گفته که آمریکا نگران مخفی نگاه داشته نشدن اطلاعات درباره این فن‌آوری است. این مامور اطلاعاتی و امنیتی افزوده تا زمانی که چنین "خطری" وجود داشته باشد، "مشکل بتوان تصور کرد که ما فن‌آوری حساس را در اختیار آلمان بگذاریم".

گرهارد شیندلر، رئیس سرویس اطلاعاتی آلمان، در کمیسیون تحقیقات پارلمانی درباره آژانس امنیت ملی آمریکا از اینکه سازمان‌های اطلاعاتی و امنیتی آمریکا در فکر تجدید نظر در مورد همکاری با آلمان هستند، "نگرانی شدید" ابراز کرد. او گفت: «ما وابسته به آژانس امنیت ملی آمریکا هستیم و نه برعکس.»

همچنین اورسولا فون درلاین، وزیر دفاع آلمان، به تازگی به اهمیت اطلاعات سازمان‌های اطلاعاتی و امنیتی آمریکا برای ارتش آلمان اشاره کرده بود. او گفته بود که همکاری با آمریکا حین ماموریت‌های نظامی توانسته جان بسیاری از سربازان آلمانی را تاکنون در افغانستان و جاهای دیگر نجات دهد و وقتی درباره آژانس امنیت ملی آمریکا بحث می‌شود نباید این موضوع را فراموش کرد.

انتهای پیام

کد N845668