عراقچی در بدو ورود به وین:

دسترسی‌ها تنها در قالب پروتکل الحاقی خواهد بود

سیاسی

مذاکره کننده ارشد هسته‌ای گفت:اگر توافقی به دست آید که برمبنای آن پروتکل الحاقی اجرا شودبعنوان بخشی از توافق نهایی حتماً دسترسی‌ای که در قالب پروتکل الحاقی داده می‌شود دسترسی‌های مدیریت شده خواهد بود.

به گزارش خبرگزاری مهر، سید عباس عراقچی که برای انجام دور جدیدی از گفت‌وگوهای هسته‌ای در سطح معاونین ایران و ۱+۵ در صدر هیئت مذاکره کننده کشورمان به وین سفر کرده است، روز پنجشنبه درخصوص اظهار نظر نماینده روسیه در مذاکرات هسته‌ای که گفته بود کار تنظیم متن توافق جامع هسته‌ای رو به پایان است، گفت: ما پیشرفت‌های زیادی در متن توافق نهایی داشته‌ایم اما درخصوص ضمائم آن هنوز پیشرفت‌ها به‌ میزان زیادی نبوده و کار همچنان ادامه دارد.

عراقچی با بیان اینکه کار بسیار سخت و پیچیده است، افزود: به هر حال چند هفته دیگر فرصت داریم و امیدواریم بتوانیم در موعد مقرر یا حتی زودتر کار را به سرانجام برسانیم.

مذاکره کننده ارشد هسته‌ای ایران درخصوص غیرقانونی بودن بازدید از مراکز نظامی ایران، گفت: من این نکته را بارها توضیح داده‌ام که چیزی به‌عنوان بازرسی و بازدید از مراکز نظامی، غیرنظامی و در حقیقت مراکز هسته‌ای با این عنوان و شکل نداریم.

عراقچی تأکید کرد: آن چیزی که در قالب پروتکل الحاقی مطرح است، بحث «دسترسی مدیریت شده» به تأسیسات هسته‌ای است، این دسترسی مدیریت شده را قبلاً توضیح داده و تأکید کرده‌ایم که از نظر ما با بازدید یا بازرسی که در ذهن ما شناخته می‌شود، کاملاً تفاوت دارد.

وی خاطرنشان کرد: از نظر ما دسترسی مدیریت شده به‌معنای بازدید یا بازرسی نیست و در همین قالب ما در حال تنظیم قواعدی برمبنای پروتکل الحاقی درصورت دستیابی به توافق نهایی هستیم که بحثها درمورد آن همچنان ادامه دارد و هنوز درباره هیچ موضوعی توافق نشده است.

مذاکره کننده ارشد هسته‌ای ایران تصریح کرد: به هر حال اگر توافقی به دست آید که برمبنای آن پروتکل الحاقی اجرا شود، به‌عنوان بخشی از توافق نهایی حتماً دسترسی‌ای که در قالب پروتکل الحاقی داده می‌شود، دسترسی‌های مدیریت شده خواهد بود.

ششمین دور رایزنی‌های هسته‌ای ایران و ۱+۵ در راستای ادامه نگارش پیش‌نویس برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) از امروز در وین برگزار می‌شود.